• Odbierz prezent
Notowania giełdowe akcji w górę! Co w tym tygodniu wpłynie na rynek akcyjny?

W minionym tygodniu inwestorzy skupiali się na posiedzeniu rezerwy Federalnej i decyzji w sprawie stóp procentowych. Niemniej Fed nie zaskoczył rynków i utrzymał swoje stanowisko w sprawie polityki monetarnej, przez co ruchy na rynku akcji były ograniczone. Główne indeksy z Europy pozostają w konsolidacji z kolei te ze Stanów Zjednoczonych utrzymują się w rejonach historycznych maksimów. Wpływ na zachowanie głównych indeksów giełdowych miały także wyniki kwartalne spółek. Niemniej te najważniejsze, największe spółki z USA już opublikowały już swoje raporty finansowe i sezon powoli zmierza ku końcowi. Oczywiście jeszcze nie nie wszystkie firmy zaprezentowały swoje wyniki niemniej te, na które najmocniej patrzył patrzył rynek już to zrobiły.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Pod koniec dzisiejszej sesji w Europie generalnie możemy obserwować dobre nastroje, chociaż o poranku były one lepsze. Tuż po rozpoczęciu sesji na Starym Kontynencie główne indeksy ruszyły mocno w górę, jednak już po 9:30 obserwowaliśmy ruch zwrotny i spadki. Niemniej przecena również szybko wyhamowała i na przykład niemiecki DAX znajduje się w tej chwili około 100 punktów powyżej ustanowionego dzisiaj minimum. Takie zachowanie wpisuje się w sentyment, który obserwujemy w ostatnich dwóch miesiącach, czyli mimo całkiem sporej zmienności - nie można mówić o jasnym kierunku, głównym scenariuszem pozostaje więc dalsza konsolidacja.

W tym tygodniu inwestorzy będą uważnie przyglądali się danym z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, jednak te poznamy dopiero w piątek o godzinie 14:30. Do tego czasu raczej ciężko spodziewać się większej zmienności, ponieważ kalendarz nie zawiera innych kluczowych danych makro. To w jaki sposób wypadną dane z USA może mieć spory wpływ na dalszy kształt polityki Rezerwy Federalnej. O ile prezes Jerome Powell powiedział w ostatnim wystąpieniu że inflacja jest zjawiskiem przejściowym i w zasadzie powtarza to już od dłuższego czasu, tak mówił on także o tym, że aby rozpocząć rozmowy nad tzw. taperingiem czyli procesem ograniczania programu skupu aktywów, potrzebny jest silniejszy rynek pracy. Dlatego też najbliższe dane mogą mieć spory wpływ na to co na kolejnym posiedzeniu zrobi Fed.

Oprócz tego warto wspomnieć o głosowaniu w sprawie pakietu infrastrukturalnego w Stanach Zjednoczonych, które zgodnie z najnowszymi doniesieniami może odbyć się w najbliższych dniach .W związku z tymi informacjami drożeją na przykład akcje spółki Caterpillar, Która niewątpliwie skorzystałaby na pakiecie infrastrukturalnym. Ponadto na plusie znajdują się dzisiaj spółki “covidowe”, między innymi Moderna czy Pfizer, co ma związek z zapowiedziami podwyżek cen szczepionek na koronawirusa. Patrząc z kolei na główne indeksy, Dow Jones rośnie 0,6% tuż przed 16:00, z kolei S&P500 dodaje 0,4%, natomiast Nasdaq notowany jest 0,3% wyżej. Najlepiej radzi sobie Russell 2000, który zrzesza najmniejsze spółki.

Nota prawna


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk