• Odbierz prezent
Notowania cen złota. Do trzech razy sztuka?

Złoto jest na wczesnym etapie swojego trzeciego wielkiego wystrzału, dzięki któremu osiągnie rekordowy poziom. Pierwsze dwa wielkie rynki byka to lata 1971-1980 (złoto wzrosło o 2200%) i 1999-2011 (złoto wzrosło o 760%). Po osiągnięciu szczytu w 2011 r. złoto gwałtownie spadło z szczytu do poziomu poniżej 1100 USD za uncję w 2015 r. Teraz właśnie zaczyna się trzecia wielka hossa. Jej początki sięgają 16 grudnia 2015 r., kiedy to szlachetny metal zaczął piąć się w górę, po osiągnięciu dołka w okolicach 1050 USD za uncję. Od tego czasu złoto znacznie wzrosło, ale jest to niewielka zmiana w porównaniu ze wzrostami o 2,200% i 760% na ostatnich dwóch rynkach byka.

Mylą się?

Mimo to większość ekonomistów i bankierów głównego nurtu odrzuca złoto. Nazywają je barbarzyńskim reliktem i twierdzą, że nie ma dla niego miejsca w dzisiejszym systemie monetarnym. Niestety zapominają oni o trzech głównych argumentach, które bardzo mocno budują pozycję złota jako świetnego aktywa na kolejne lata.

Za mało złota na system finansowy

„Eksperci” twierdzą, że nie ma wystarczającej ilości złota, aby wesprzeć globalny system finansowy. Złoto nie może obsługiwać wszystkich papierowych pieniędzy na świecie, jego aktywów i pasywów, rozszerzonych bilansów wszystkich banków i instytucji finansowych na świecie. Mówią, że nie ma wystarczającej ilości złota, aby wesprzeć podaż pieniądza.

Ten argument to kompletny nonsens. To prawda, że ​​istnieje ograniczona ilość złota. Co ważniejsze, zawsze jest wystarczająco dużo złota, aby wesprzeć system finansowy. Kluczem jest prawidłowe ustalenie jego ceny, co wpłynie na kapitalizację, która może objąć obecny system finansowy.

Za mało złota na światowy handel

Drugim argumentem przeciwko złotu jest to, że nie może ono wspierać wzrostu światowego handlu, ponieważ nie rośnie ono wystarczająco szybko. Światowe wydobycie stanowi około 1,6% całkowitych zapasów złota (globalna produkcja złota faktycznie spadła do około 3300 ton metrycznych w ciągu ostatnich pięciu lat). Światowy wzrost gospodarczy średnio wynosi około 3-4% rocznie. Czyli mamy różnicę, ok. 2,5 – 3%.

Warto jednak pamiętać, że wydobycie nie ma nic wspólnego ze zdolnością banków centralnych do zwiększania podaży złota. Oficjalne zasoby złota posiadane przez banki centralne i ministerstwa finansów, to około 35 000 ton. Złoto w prywatnych rękach to około 180 000 ton. To 145 000 ton prywatnego złota poza oficjalną kontrolą. Jeśli jakikolwiek bank centralny chce zwiększyć podaż pieniądza, wystarczy, że wydrukuje pieniądze i kupi część prywatnego złota. Produkcja górnicza nie ogranicza banków centralnych. Nie muszą czekać, aż górnicy zaczną kopać złoto, jeśli chcą zwiększyć podaż pieniądza. Muszą po prostu kupić trochę prywatnego złota za na rynku.

I jakkolwiek szokujące jest powiedzenie „wystarczy, że wydrukuje pieniądze”, w 2020 roku już chyba nikogo nie dziwi.

Pieniądze nie płacą odsetek

Trzecim argumentem, który słyszymy dość często, jest to, że złoto nie płaci odsetek czy dywidend. To prawda, ale złoto nie powinno ich płacić. Złoto to pieniądz. A pieniądze nie przynoszą zysków (inwestowanie ich już tak).

Jeśli chcesz uzyskać zysk, musisz podjąć ryzyko. Możesz umieścić swoje pieniądze w banku i uzyskać trochę odsetek. Ale to już nie są pieniądze. Kiedy odkładasz to do banku, to nie są pieniądze. To depozyt bankowy. Za swoje pieniądze możesz również kupić akcje, obligacje, nieruchomości i wiele innych rzeczy. Ale kiedy to zrobisz, to już nie są pieniądze.

Chodzi po prostu o to, że jeśli chcesz uzyskać zyski, musisz podjąć ryzyko. Fizyczne złoto nie zapewnia oficjalnego zysku, ale nie wiąże się z ryzykiem. To po prostu sposób na zachowanie bogactwa. Złoto to pieniądz.

Finansowy Krytyk


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk