• Odbierz prezent
Notowania cen ropy naftowej WTI i BRENT - odreagowanie wzrostów. Cena srebra uzależniona od wyniku wyborów?

Ostatnie dwie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły wyraźną przewagę strony popytowej. Na początku tego tygodnia ropa odrobiła znaczną część strat z poprzedniego tygodnia. Dzisiaj rano jednak cena ropy naftowej odreagowuje tę zwyżkę.

W Stanach Zjednoczonych wyścig prezydencki trwa w najlepsze. Walka o fotel prezydenta USA jest dominującym tematem na globalnych rynkach finansowych. Niepewność związana z wynikiem wyborów odbija się także echem na rynku ropy, co widać po dzisiejszym rozchwianiu notowań – jednak jest to zaledwie jeden z czynników wpływających na ceny tego surowca.

Tymczasem na zwyżkę cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia wpływają przede wszystkim dwa czynniki. Po pierwsze, Amerykański Instytut Paliw podał wczoraj, że zapasy ropy naftowej w USA spadły w minionym tygodniu aż o 8 mln baryłek. To duże zaskoczenie, bowiem oczekiwano wzrostu zapasów o około 2 mln baryłek.

Możliwe większe cięcia produkcji ropy naftowej na początku 2021 r - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Po drugie, szansa na głębokie cięcia wydobycia ropy naftowej jest coraz większa. O rozmowach wewnętrznych informowali już przedstawiciele Rosji, natomiast wczoraj dodatkowo na rynku pojawiły się spekulacje na temat takich rozmów także wśród krajów OPEC.

Porozumienie naftowe OPEC+ w obecnym kształcie zakłada podwyższenie limitów produkcji ropy naftowej wśród sygnatariuszy o kolejne 2 mln baryłek dziennie począwszy od stycznia 2021 r., w ramach wycofywania się z rekordowych cięć produkcji, wprowadzonych w maju br. (w miesiącach maj-lipiec wynosiły one 9,7 mln baryłek dziennie, a od sierpnia 7,7 mln baryłek dziennie, a od stycznia miały wynosić 5,8 mln baryłek dziennie).

Jak donosi agencja Reuters, OPEC+ bierze pod uwagę różne scenariusze. Dotychczas mówiono głównie o możliwości przedłużenia dotychczasowych cięć wynoszących 7,7 mln baryłek dziennie także na I kwartał br., zamiast podnoszenia limitów. Niemniej, w tym tygodniu pojawił się nowy scenariusz, który podobno jest przez OPEC+ realnie rozważany – scenariusz pogłębionych cięć wydobycia. Jeśli doszłoby do jego realizacji, to producenci ropy mieliby realną szansę na odparcie negatywnej presji na ceny ropy naftowej, wynikającej z obniżenia popytu w obliczu restrykcji związanych z pandemią.

Na rynku ropy działania OPEC+ pozostaną w centrum uwagi inwestorów, zwłaszcza, że w dniach 30.11-1.12 czeka nas oficjalne spotkanie OPEC, połączone z rozmowami z pozostałymi sygnatariuszami porozumienia naftowego.

Możliwe większe cięcia produkcji ropy naftowej na początku 2021 r - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO

Rozchwiane notowania srebra w obliczu walki wyborczej w USA.

W bieżącym tygodniu wspominałam już o możliwym wpływie wyborów prezydenckich w USA na notowania złota. Tymczasem ceny srebra wykazują dużą korelację z notowaniami złota i także podlegają w ostatnich godzinach sporym wahaniom.

Na początku bieżącego tygodnia notowania złota i srebra rosły, co w dużej mierze wynikało z przewagi Joe Bidena w sondażach prezydenckich. Niemniej, mimo pierwszych doniesień wskazujących na zwycięstwo demokraty, ostatnie godziny przechyliły szalę na korzyść Donalda Trumpa. Dotychczasowy prezydent zgarnął m.in. zwycięstwo w sztandarowym swing state, czyli na Florydzie. W rezultacie, pojawienie się realnych szans na reelekcję Trumpa wywołało istotną presję podażową na notowania złota oraz srebra.

Wynik wyborów nie jest wciąż przesądzony, a informacje dotyczące możliwego zwycięzcy będą istotnie przekładać się na notowania srebra.

Możliwe większe cięcia produkcji ropy naftowej na początku 2021 r - 3

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk