• Odbierz prezent
Notowania cen ropy naftowej). Szansa na przełom w negocjacjach! [Cena WTI/BRENT]
Z artykułu dowiesz się:

  • jak kształtuje się obecna sytuacja na rynku ropy,
  • ile wynosi cena ropy typu WTI i BRENT.

Po fatalnym początku tygodnia, członkowie zrzeszenia OPEC+ mają szanse na krok w przód w negocjacjach dotyczących nowych limitów wydobycia ropy naftowej.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Najnowsza propozycja ustalona pomiędzy najbardziej liczącymi się członkami kartelu, a mianowicie: Rosją, Arabią Saudyjską oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, zakłada stopniowe łagodzenie cięć w produkcji w miarę wyhamowywania gospodarczych konsekwencji pandemii COVID 19. Do tej pory nie jest jednak jasne, czy luzowanie restrykcji rozpocznie się już w styczniu, czy zostanie odsunięte na dalszą część pierwszego kwartału dwa tysiące dwudziestego pierwszego roku.

Początkowa propozycja kompromisu zakładała utrzymanie cięć w produkcji surowca przez trzy pierwsze miesiące nadchodzącego roku, jednak nieoczekiwanie wystąpił konflikt pomiędzy dwoma zwyczajowymi sojusznikami – Arabią Saudyjską oraz ZEA.

Emirat Abu Dhabi poczynił ogromne inwestycje w infrastrukturę do wydobycia ropy naftowej i uważa przydzielone limity produkcji za niesprawiedliwe. Już do tej pory Zjednoczone Emiraty miały problem z utrzymaniem produkcji w ryzach co rozwścieczyło Saudyjczyków i postawiło delegatów OPEC w niekomfortowej sytuacji.

Fiasko negocjacji z początku tygodnia nie oznacza jednak, że kompromis nie jest możliwy do osiągnięcia. Negocjatorzy OPEC aktywnie przepracowali ostatnie dni i mają nadzieję na dojście do porozumienia na nadchodzącym posiedzeniu.

Inwestorzy na rynku ropy naftowej bacznie przyglądają się sytuacji. Po środowym wybiciu kurs ropy Brent utrzymuje się ponad 48 USD za baryłkę. Ropa WTI oddała w nocy część wczorajszych zysków, a w czwartek kurs utrzymuje się w okolicy 45,2 USD za baryłkę.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk