• Odbierz prezent
Notowania Bitcoina (BTC) powyżej 20 000 USD mimo ostatnich zawirowań na rynkach
fot. pexels.com

W ostatnim czasie nie można narzekać na zmienność, spoglądając na tradycyjne rynki finansowe. Zarówno indeksy giełdowe, jak i waluty mogły się cechować podwyższoną zmiennością, nie wspominając już o rynku obligacji.

Bitcoin do dolara

Wydawać by się mogło, że dolar bijący kolejne 20-letnie szczyty, indeksy pogłębiające dno bessy, czy szalejące rentowności obligacji to byłoby środowisko, w którym kryptowaluty mogłyby istotnie spadać. Na tę chwilę tak się jednak nie stało. Wręcz przeciwnie, mimo bessy na giełdach i droższego dolara czy wyższych rentowności obligacji niż chociażby tydzień temu, bitcoin zdaje się zyskiwać wobec USD. Czy największa kryptowaluta świata może stanowić alternatywę w obecnych czasach?

notowania bitcoina wykres
Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, H4

Bitcoin alternatywą w kryzysie walutowym?

Tylko od początku tego roku japoński jen oraz funt brytyjski straciły wobec dolara amerykańskiego ponad 20 proc. Euro straciło wobec USD ponad 15 proc., a dolar nowozelandzki ponad 16 proc. Mowa o jednych z najważniejszych walut świata i okresie niecałych 10 miesięcy. W dłuższej perspektywie straty poszczególnych walut zdają się być jeszcze większe. Z tej perspektywy na rynku zaczyna się mówić o możliwym kryzysie walutowym, a także o nowych postanowieniach, czy wzroście szans na wspólną interwencję przeciw sile USD.

To czy do tego dojdzie, to osobny temat, jednak jeśli główne waluty tak istotnie tracą na wartości, to pytanie, czy bitcoin będzie w stanie odegrać rolę aktywa, do przechowania wartości pieniądza w czasie. Dodatkowo Amerykanie mogą mieć jeszcze większy problem niż inne kraje. O ile inwestorzy z Europy czy z Azji mogli kupić USD za lokalną walutę i obecnie mogą ewentualnie korzystać ze zmiany kursu, o tyle Amerykanie takiej możliwości nie mieli. Inwestorzy z USA, czego by się nie dotknęli w tym roku, to na tym mogliby stracić. Waluty obce wobec USD osłabiły się, giełda spadła, a wraz z nią obligacje oraz złoto w USD. Zdaje się, że nie ma miejsca, gdzie posiadając dolary i będąc w USA, można było przechować kapitał, aby go nie pożerała inflacja (oprócz pozycji krótkich na wspomnianych rynkach).

Choć to daleko idąca teza, to warto przypomnieć, że bitcoin został stworzony po to, aby dać pieniądze w ręce ludzi. Był odpowiedzią na nieudolność władzy, nadzoru i banku centralnego, prowadzącego gospodarkę USA do załamania przez kryzys na rynku nieruchomości. Obecnie majątek obywateli także może być zagrożony. Inflacja, wysokie stopy procentowe (ale nie tak wysokie, aby przynosiły odsetki nad inflację), spowolnienie gospodarcze lub recesja, czy słabe perspektywy na ożywienie. Być może w momencie, gdy sytuacja będzie już bardzo zła i na rynkach i w gospodarce (według prognoz tak może być w 2023 r.), to bitcoin przyciągnie kapitał do przechowania go w czasie, gdyż tu zasady co do kreacji pieniądza są bardzo jasne i znane z góry na dziesiątki lat do przodu, w przeciwieństwie do działań banków centralnych.

Czy wiesz, że kontrakty CFD pozwalają handlować zarówno na spadkach, jak i na wzrostach cen?

Kontrakty CFD umożliwiają otwieranie pozycji kupna i sprzedaży, a tym samym inwestowanie przy wzroście, jak i spadku kwotowań. W Conotoxia możesz wybierać spośród CFD na ponad 5000 instrumentów finansowych, w tym na ponad 140 CFD na kryptowaluty. Chcąc znaleźć CFD na wybraną kryptowalutę, wystarczy wykonać 4 proste kroki:

  1. Aby uzyskać dostęp do Trading Universe - nowoczesnego centrum produktów i usług finansowych, informacyjnych, inwestycyjnych i społecznych za pomocą jednego konta Smart, zarejestruj się tutaj.
  2. Kliknij “Platformy” w sekcji “Invest&Forex”
  3. Wybierz jeden z rachunków: demo lub live
  4. Na platformie MT5 lub cTrader wyszukaj poszukiwaną kryptowalutę CFD i przeciągnij ją do okna wykresu. Użyj opcji handlu jednym kliknięciem lub otwórz nowe zlecenie prawym przyciskiem myszy.

Nota prawna Conotoxia Ltd.

 


Daniel Kostecki

Analityk Rynków Finansowych CMC Markets Polska. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk