• Odbierz prezent
Notowania Aliora 26% w górę. CD Projekt zyskuje 10%. Podsumowanie tygodnia

Tydzień przedświąteczny okazał się tygodniem potężnego odbicia na giełdach. Chociaż w USA krzywa zachorowań rośnie i do opanowania tam sytuacji droga jest jeszcze bardzo daleka, to akurat rząd i Fed nie szczędzą środków, aby sytuację gospodarczą jakoś opanować, chociaż nie ma wątpliwości, że bezrobocie skoczy o co najmniej kilka pkt procentowych, a gospodarka wpadnie w recesję. Natomiast to już został zdyskontowane, indeksy spadły po kilkadziesiąt procent, natomiast dane z Europy pokazują, że w krajach będących głównymi ogniskami koronawirusa udaje się powoli wypłaszczać krzywą zachorowań, co rokuje nieco pozytywnie na przyszłość. Na tyle, że pojawiają się rozmowy czy pierwsze decyzje niektórych państw (Czechy) o stopniowym odmrażaniu gospodarki. Mowa też o tym w Polsce, ale dopiero po rozpoczęciu obowiązywania nakazu noszenia maseczek i rękawiczek. Do tego ministrowie finansów państw UE uzgodnili porozumienie w sprawie planu ratunkowego o wartości do 500 mld EUR.

Indeks S&P500 w zeszłym tygodniu odbił o imponujące 12,10%. Jak widać, spory jest dysonans między wynikami giełdy a informacjami medycznymi docierającymi chociażby z Nowego Jorku, gdzie znajduje się największe w USA ognisko koronawirusa. W Europie wzrosty były tylko nieco słabsze – niemiecki DAX zyskał ponad 10%, a francuski CAC40 8,5%. Przy tym wynik GPW już tak rewelacyjnie nie wygląda, jednakże obiektywnie patrząc wzrosty o 7-8% na dużych i średnich spółkach to wynik godny zauważenia. Tym razem jednak odbijały spółki, które faktycznie na pandemii koronawirusa stracą sporo. Warto zauważyć short squeeze na akcjach CCC, które urosły o 22,5%. Spółka ta podała już chyba większość negatywnych informacji, teraz rynek ogrywa dofinansowania państwowe i dogadanie się z bankami, a w tym tygodniu jeszcze dochodzi do tego potencjalne otwarcie galerii handlowych. Mocno odbiło też LPP. Najmocniej z WIG20, bo o 26%, poszły w górę notowania Aliora, i to pomimo niespodziewanej obniżki stóp procentowych przez RPP o 50 pb. Ze spółek, które już wcześniej odrobiły większość strat, warto wspomnieć o 10-procentowym wzroście notowań CD Projektu, który znajduje się już w okolicach historycznych szczytów. Pomogły w tym ogłoszone w końcówce tygodnia wyniki za IV kw., gdzie sprzedaż Wiedźmina przekroczyła oczekiwania największych optymistów, dzięki czemu udało się przebić konsensus oczekiwań o ponad 100% na poziomie zysku netto.

W tym tygodniu inwestorzy, po powrocie ze świątecznej przerwy, powinni stopniowo wracać do aktywności. Jeszcze we wtorek danych nie ma za wielu, poza znanym już bilansem chińskiego handlu zagranicznego. Najbardziej wyczekiwane są w tym tygodniu amerykańskie dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za marzec, gdy powoli już amerykańska gospodarka wpadała w letarg. Poza tym z USA warto zwrócić uwagę na indeksy rynku nieruchomości NAHB i NY Empire State, a ze strefy euro na dynamikę produkcji przemysłowej i finalne dane o inflacji konsumenckiej. Finalny odczyt inflacji CPI za marzec poda też GUS dla Polski.


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk