• Odbierz prezent
Norwegia niespodziewanie wprowadza zerowe stopy procentowe - najszybsza obniżka stóp w historii

Zerowe stopy procentowe jeszcze do niedawna były ekonomiczną fikcją, która kilka lat temu stała się rzeczywistością po latach prowadzenia gołębiej polityki przez największe banki centralne, która okazała się niewystarczająco skuteczna. W czwartek 7 maja do grona krajów z ujemnymi stopami dość niespodziewanie dołączyła Norwegia, której gospodarka (jeszcze do niedawna stawiana za wzór stabilności) mocno ucierpiała z powodu skutków pandemii koronawirusa.

 

Norweski bank centralny (Norges Bank) w czwartek zdecydował o obniżeniu stóp procentowych do 0% z dotychczasowych 0,25%, wbrew większości rynkowych prognoz, co wywołało pewne zaskoczenie. Decyzja odbiła się na notowaniach korony norweskiej, która chwilowo osłabiła się w stosunku do dolara (USD/NOK) - kurs po ogłoszeniu obniżki skoczył do poziomu 10,341, aktualnie jednak odreagowuje wzrosty, notując cenę 10,231.

 

Co ciekawe, Norges Bank w ostatnim czasie bardzo radykalnie obniżał stopy procentowe - do 13 marca stopa referencyjna wynosiła 1,5%. Początkowo została obniżona do 1%, a 20 marca do 0,25%.

 

Decyzja norweskiego banku centralnego ma pomóc gospodarce osłabionej przez pandemię - wg szacunkowych danych PKB w marcu spadło aż o 14%.

 

Zerowe stopy procentowe (w przedziale 0,00-0,25%) zostały wprowadzone przez amerykański Fed 16 marca. EBC wprowadził ujemną stopę depozytową (aktualnie -0,5%) w 2014 r., niedługo potem na podobny krok zdecydował się szwajcarski SNB. Oprócz tego niedodatnie stopy procentowe są utrzymywane przez Danię, Szwecję, Bułgarię i Japonię.

Po dwóch niedawnych obniżkach, aktualna stopa referencyjna NBP wynosi 0,5% i jest najniższą w historii, scenariusz kolejnych obniżek do poziomu zerowego jest jednak bardzo mało prawdopodobny, m.in. ze względu na szeroko zakrojony program luzowania ilościowego.

Czytaj także: Role się odwróciły - lokata bankowa za którą płacisz bankowi. Nie ma ucieczki przed ujemnym oprocentowaniem rachunków?

Powiedzenie, że coś „jest pewne jak w banku” powoli odchodzi do lamusa. Jeszcze do niedawna bowiem to banki były najpewniejszym miejscem do przechowywania kapitału, w którym pieniądze nie tylko były bezpieczne, ale również dzięki oprocentowaniu nie traciły swojej mocy nabywczej, ulokowane na kontach.. Czytaj
Role się odwróciły - lokata bankowa za którą płacisz bankowi. Nie ma ucieczki przed ujemnym oprocentowaniem rachunków?

Notowania: USDNOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDNOK/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk