• Odbierz prezent
Non Farm Payrolls, czyli największa masakra rynku pracy w historii Stanów Zjednoczonych. Kurs dolara jak zaczarowany (EUR/USD)

Otrzymaliśmy dzisiaj jedne z najważniejszych danych makroekonomicznych za kwiecień. Chodzi oczywiście o oficjalne odczyty z amerykańskiego rynku pracy (Payrolls):

Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych: -20,5 mln (prognoza: - 22 mln, poprzednio: -701 tys.)

Stopa bezrobocia: 14,7% (prognoza: 16%, poprzednio: 4,4%)

Średnie zarobki na godzinę (r/r): 7,9% (prognoza: 3,3%, poprzednio: 3,1%)

Przeciętne godzinowe wynagrodzenie (m/m): 4,7% (prognoza: 0,4%, poprzednio: 0,4%)

Uczestnictwo w rynku pracy: 60,2% (poprzednio: 62,7%)

Zatrudnienie w sektorze prywatnym z wyłączeniem rolnictwa: 19,52 mln (prognoza: 21,050 mln, poprzednio 713 tys.)

Co to jest Non Farm Payrolls?

Non Farm Payrolls (NFP) to jedne z najważniejszych danych makroekonomicznych na świecie. Jest to comiesięczny raport generowany i raportowany przez amerykański Urząd Statystyczny Rynku Pracy. Dane dotyczą zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że przedstawiają rynek wszystkich branż, za wyjątkiem sektora rolniczego. Odczyty przedstawiane są zazwyczaj w pierwszy piątek miesiąca o godzinie 14:30. USA jako największa gospodarka na świecie ma oczywiście kluczowy wpływ na sytuację globalnie. Właśnie dlatego informacje na temat amerykańskich NFP mają bardzo duży wpływ na notowania rynku walutowego i akcyjny. Oprócz danych o spadku lub wzroście bezrobocia otrzymujemy również w pakiecie wiadomości dotyczące stopy bezrobocia, średniej płacy godzinowej, zatrudnieniu w poszczególnych sektorach gospodarki, a także rewizję danych za poprzedni miesiąc.

Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych Stanów Zjednoczonych w przeszłości

Już poprzedni wynik wygląda na wykresie fatalnie. Przypomnijmy, że 3 kwietnia 2020 roku doszło do ustanowienia dotychczasowego historycznego rekordu. Niestety ten niechlubny wynik to utrata 701 tysięcy miejsc pracy w ciągu miesiąca.

 Payrolls 1

Wykres zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA (od 1970 roku)

Jeżeli taki wykres nie robi na kimś wrażenia to kolejny już takiej ewentualności nie pozostawi. Wizualizacja przedstawiona przez Bloomberg jest czymś, co jeszcze kilka miesięcy temu byłoby niewyobrażalne.

 wykres Bloomberg

Źródło: Bloomberg

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w przeszłości

Fatalna passa danych trwa już dość długo. O ile jednak poprzedni odczyt nie robił większego wrażenia, ponieważ zanotowany 3 kwietnia wynik na poziomie 4,4% nie wygląda jakość szczególnie groźnie, o tyle kolejny będzie już spektakularny. Wystarczy sobie wyobrazić, dokąd zawędruje słupek z wartością 16%, skoro obecna skala wyznacza poziom graniczny na wysokości 12%. To największa masakra na rynku pracy w historii Stanów Zjednoczonych.

 Payrolls 3

Wykres stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych (od 1970 roku)

Reakcja kursu dolara (EUR/USD) na rynku walutowym

Kurs dolara (EUR/USD) zachowuje się dzisiaj spokojne. Mamy do czynienia z lekką zniższą dolara amerykańskiego względem euro. Kurs EUR/USD wynosi obecnie 1,0848, co stanowi zmianę o +0,15%.

wykres EUR/USD 

Wykres pary walutowej euro do dolara (EUR/USD) (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA

PMI Ivey Kanady

Bilans handlowy Niemiec

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk