• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Nominał 500 złotych wejdzie do obiegu w przyszłym roku
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda nowy banknot NBP

Podczas, gdy część krajów rezygnuje lub zamierza zrezygnować z banknotów o wysokich nominałach (w celu utrudnienia działań terrorystów i grup przestępczych) NBP decyduje się na wprowadzenie do obiegu nowego banknotu o nominale 500 złotych. Nowy banknot będzie ozdobiony wizerunkiem Jana III Sobieskiego a nie, jak niektórzy przypuszczali, królowej Jadwigi.

 

 

Marek Belka na dzisiejszej prezentacji zapowiedział wprowadzenie banknotu do obrotu od 2017 roku.

"Banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego NBP" - powiedział Belka. Według NBP zapotrzebowanie na pieniądz gotówkowy wzrosło o 16% w stosunku do ubiegłego roku. Wartość gotówki w obiegu w Polsce szacuje się na ponad 170 miliardów złotych.

 

Struktura nominałowa w Polsce nie zmieniła się od 1995 roku. Nowy banknot ma być kolejnym krokiem w procesie modernizacji, która ma na celu m.in. zmniejszenie ilości fałszywych banknotów w obiegu.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk