• Odbierz prezent
Nokaut złotego. Kurs dolara 30 groszy w górę. Frank umacnia się o 15 groszy. Euro wystrzeliło 16 groszy

To był dramatyczny tydzień w historii notowań polskiego złotego. Tak kiepskiej sytuacji polska złotówka nie miała nigdy. W stosunku do najważniejszych walut na świecie doszło do rekordowej przeceny. Kurs dolara wystrzelił o 30 groszy w górę. Co gorsza USD/PLN znajdował się momentami nawet w okolicach 4.30 PLN. Źle wygląda sytuacja na parze EUR/PLN. Kurs euro przełamał trend boczny. Podczas środowych notowań euro znajdowało się najwyżej od ponad dekady. Źle wygląda sytuacja franka. Szwajcarska waluta wyceniana jest na poziomie 4 złotych i 30 groszy. Trend jest tak wyraźny i dynamiczny, że ciężko wyobrazić sobie ewentualną głębszą korektę. Rośnie również kurs funta. Za brytyjską walutę płacimy 4 złote i 93 grosze. Wzrosty sięgają 10 groszy, a to wszystko nawet pomimo bardzo złej sytuacji Wielkiej Brytanii w walce z koronawiursem. Co sprawiło, że złoty tak dramatycznie stracił na wartości? Kto znokautował Polską walutę?

Złoty najmocniej traci w stosunku do dolara, franka oraz euro

W obliczu globalnej pandemii mało który inwestor oczekiwał wzrostów siły nabywczej złotego. Nikt w końcu nie przechowuje swoich środków w walucie kraju rozwijającego się. W czasach awersji do ryzyka kapitał płynie przede wszystkim do dolara, franka oraz euro. Ta kwestia jest niepodważalna. Dziwić może skala wzrostów kursów walut. W końcu RPP podjęła decyzję o obniżce stóp procentowych oraz pierwszym polskim skupie obligacji skarbowych. W porównaniu do skali działań amerykańskiego rządu oraz Europejskiego Banku Centralnego plany Rady Polityki Pieniężnej wypadają dosyć blado. Pomimo tego złoty traci na sile.

„Nowa ekonomia” w Polsce. Rekordowo niskie stopy procentowe i QE uderzają w kurs złotego

Globalny kryzys doprowadził do podjęcia ostrych działań. RPP ucięło stopy aż o 50 punktów bazowych. Dodatkowo w Polsce po raz pierwszy w historii będziemy świadkami luzowania ilościowego. Te kroki mają zahamować kryzys, który z kryzysu epidemiologicznego przeradza się w ogromny kryzys ekonomiczny. Na razie rynek sceptycznie podchodzi do planów ratowania polskiej gospodarki.

Zobaczmy jak kształtowały się kursy walut na zamknięciu piątkowej sesji, a tym samym jak wyglądają pary walutowe na najbliższy weekend

Kurs dolara do złotego USD/PLN wynosi 4.2410

Kurs euro do złotego na rynku Forex EUR/PLN wynosi 4.5313

Kurs franka do złotego CHF/PLN osiągnął poziom 4.3023

Kurs funta do złotego GBP/PLN dobił do pułapu 4.9330 PLN

Jak wyglądał miniony tydzień na rynkach finansowych?

Jeżeli jesteś ciekaw jak prezentuje się sytuacja na rynkach finansowych to koniecznie obejrzyj nagranie, na którym wspólnie z Dariuszem Dziduchem, podsumowuje zamknięcia na najważniejszych światowych giełdach. 

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk