• Odbierz prezent
Noctiluca liczy na pierwsze na świecie wdrożenie zielonego emitera OLED 3-ciej generacji jeszcze w tym roku
fot. freepik.com

Noctiluca, technologiczna spółka z branży wyświetlaczy, prowadzi prace z potencjalnymi klientami zainteresowanymi wdrożeniem autorskiego emitera OLED 3-ciej generacji (TADF) o zielonej barwie, jako źródła światła tzn. rozwiązania, które świeci, ale nie jest aktywnym wyświetlaczem/ekranem. Spółka zakłada, że pierwsze na świecie, komercyjne zastosowanie najnowszej technologii OLED zostanie zrealizowane jeszcze w 2021 roku. Równolegle, Noctiluca przygotowuje się do debiutu na NewConnect w II połowie br. poprzedzonego pozyskaniem kapitału w formule oferty publicznej.

Noctiluca to jeden z trzech czołowych graczy na świecie rozwijających technologię emiterów OLED nowej generacji, czyli związków chemicznych w postaci „proszku”, które są najważniejszym elementem wyświetlaczy (telewizorów, monitorów, smartfonów, urządzeń wearables czy urządzeń VR) oraz źródeł światła (lampy). Spółka pracuje nad emiterami trzeciej i czwartej generacji, tj. wykazującymi właściwości TADF (ang. Thermally Activated Delayed Fluorescence, Termicznie Aktywowana Opóźniona Fluorescencja) i hiperfluorescencję.

- Technologią Noctiluca są zainteresowane największe koncerny z branży wyświetlaczy, mamy zidentyfikowanych pierwszych potencjalnych klientów, z którymi prowadzimy rozmowy technologiczne i chcemy zapewnić sobie moce produkcyjne pozwalające na obsłużenie pierwszych zleceń w 2021 i 2022 roku, dlatego przyśpieszyliśmy realizację inwestycji w bazową infrastrukturę produkcyjną – komentuje dr Mariusz Bosiak, prezes zarządu Noctiluca.

Powszechne wdrożenie emiterów OLED 3-ciej generacji (TADF) w wyświetlaczach znacząco poprawi ich jakość i komfort użytkowania - m.in. przez poprawę czystości kolorów i niższe zapotrzebowanie na energię, co wydłuży się czas ich funkcjonowania po naładowaniu. Nowa generacja emiterów, w przeciwieństwie do poprzednich generacji nie wymaga wykorzystania drogich i ograniczonych zasobów metali szlachetnych (iryd, platyna) i metali ziem rzadkich w procesie produkcyjnym, co czyni je przyjaznymi dla środowiska naturalnego i pozwala na uniknięcie efektu „wypalenia” np. logo stacji telewizyjnej.

- Emitery TADF są niezbędnym krokiem do przyszłych zastosowań OLED – giętkich i przezroczystych wyświetlaczy – dodaje Piotr Trzaska, koordynator B+R Noctiluca.

Środki na rozwój technologii emiterów OLED oraz rozwój mocy wytwórczych (laboratorium) pochodzić będą z kilku źródeł, w tym m.in. z przeprowadzonej w 2020 roku, zakończonej z nadsubskrypcją emisji akcji w formule private placement, w której Noctiluca pozyskała 4,2 mln zł. Akcje zostały objęte m.in. przez zarządzających funduszami inwestycyjnymi, a także – na zasadzie inwestycji kontynuowanej – przez zespoły funduszy VC obecnych w akcjonariacie.

Noctiluca podtrzymuje plany związane z debiutem na rynku NewConnect w drugiej połowie tego roku. Wejście na mały parkiet poprzedzone zostanie publiczną emisją akcji, najprawdopodobniej przy wsparciu jednej z platform crowdfundingowych.

- W ostatnich miesiącach Noctiluca trafiła na radar globalnych analityków branżowych – Absolute Reports oraz Display Supply Chain Consultants (DSCC). Nasza firma jest wymieniana jako jeden z 5 graczy na świecie pracujących nad wdrożeniem emitera OLED nowej generacji. Jest to potwierdzenie unikatowości naszej technologii w skali globalnej – dodaje Krzysztof Czaplicki, członek zarządu ds. operacyjnych Noctiluca

Według Absolute Reports oraz Display Supply Chain Consultants (DSCC) Noctiluca konkuruje z globalnymi graczami takimi jak: Idemitsu (kapitalizacja ponad 630 mln USD), CYNORA (wycena ponad 200 m USD), Kyulux (wycena ponad 200 m USD) i Universal Display Corporation (kapitalizacja ponad 11.2 miliarda na Nasdaq).

Według szacunków Display Supply Chain Consultants, rynek OLED jest wart obecnie ponad 30 miliardów dolarów i rośnie w tempie 26% rocznie.

O Noctiluca:

Noctiluca SA (New Materials) – spółka technologiczna z Torunia zajmująca się rozwojem zaawansowanych związków chemicznych w obszarze fotoniki, które są wykorzystywane przez producentów wyświetlaczy oraz paneli OLED. Noctiluca opracowuje i produkuje emitery OLED trzeciej i czwartej generacji, tj. wykazującymi właściwości TADF (ang. Thermally Activated Delayed Fluorescence, Termicznie Aktywowana Opóźniona Fluorescencja) i Hiperfluorescencję, które stanowią kluczowy element wyświetlaczy (monitory, telewizory, smartfony, urządzenia wearables czy VR). Spółka nawiązała relacje biznesowe z ponad 30 podmiotami, w tym z najważniejszymi globalnymi graczami z branży wyświetlaczy. Więcej na www.noctiluca.eu


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk