• Odbierz prezent
podatek CIT spółki Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w podatku CIT. Kto na nich skorzysta, a kto straci? Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z niższej stawki podatku?

 

Obecnie spółki, które są tzw. małymi podatnikami (limit przychodów 1,2 mln euro), korzystają ze stawki CIT 15%, natomiast większe spółki płacą standardową stawkę 19%.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Finansów planuje obniżenie podatku CIT dla małych spółek od przyszłego roku. Część z nich zostanie objętych stawką 9%. Będzie musiał jednak być spełniony warunek – dochód nie będzie mógł być wyższy niż 33% przychodu. Na planowanym nowym rozwiązaniu nie będą mogły skorzystać spółki o stosunkowo wysokiej rentowności.

Jak zwracają uwagę eksperci w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, skorzystają na nim spółki mające wysokie koszty prowadzenia działalności, takie jak np. sklepy, stracą natomiast spółki świadczące usługi niematerialne, np. doradcze czy informatyczne. W przypadku przekroczenia ustalonego progu rentowności będą one musiały płacić podatek według stawki 19%, gdyż nie będzie już dotychczasowej stawki 15%.

Warto też wspomnieć, że w przypadku dochodów kapitałowych, każda spółka będzie objęta stawką podatku 19%. Spółki korzystające z preferencyjnych warunków opodatkowania zapłacą podatek według stawki 9% z działalności podstawowej i 19% z dochodów kapitałowych.

Według nowego projektu Ministerstwa Finansów, każda spółka będzie mogła również stracić prawo do niższego podatku w trakcie roku przy osiągnięciu przychodów w wysokości 5 mln zł. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że nie jest to tożsame z limitem 1,2 mln euro w przypadku statusu małego podatnika. Przy przekroczeniu tego progu spółka będzie musiała przejść przy płaceniu zaliczek ze stawki  9% do 19%.

Proponowana przez Ministerstwo Finansów nowelizacja jest obecnie na etapie konsultacji publicznych. Według szacunków Ministerstwa, z niższej stawki CIT może skorzystać 440 tysięcy podatników. Według danych „Rzeczpospolitej” w 2017 r. z niższego 15-procentowego podatku korzystało tylko 119 tysięcy podmiotów gospodarczych.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk