• Odbierz prezent
Najciekawsza może być środa

Zmienność na głównych parach walutowych pozostaje wciąż relatywnie niska i to pod kątem miary zmienności zrealizowanej, jak i zmienności implikowanej. Nawet piątkowe dane z rynku pracy pozostawiają wiele do życzenia. Ruch na parze EURUSD o niecałe 40 pipsów mówi sam za siebie.

Niemniej jednak z punktu widzenia ciekawych wydarzeń na ten tydzień najbardziej interesująco prezentuje się środa i zestaw danych właśnie w tym dniu. To właśnie wtedy rozpocznie się nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej poświęcony po raz kolejny tematowi Brexitu. O szczycie tym pod koniec marca poinformował Donald Tusk po kolejnej porażce premier May w parlamencie - “w związku z odrzuceniem przez Izbę Gmin umowy o wycofaniu postanowiłem zwołać posiedzenie Rady Europejskiej w dniu 10 kwietnia” napisał wtedy na twitterze przewodniczący Rady Europejskiej. Premier May ma poprosić o krótki termin przedłużenia Brexitu, a z kolei UE chce przedłużenia o 12 miesięcy.

W środę zobaczymy bardzo ważne dane z norweskiej gospodarki, czyli dane o inflacji. Ostatnie publikacje pokazywały na dość szybki wzrost cen, który może być argumentem dla podwyżek stóp procentowych w Norwegii. Jeśli dane te nie rozczarują, to kolejna podwyżka może być przed nami, co również mogłoby pozytywnie wpływać na NOK. Rozczarowanie inflacją i niższa wartość może być z kolei dla rynku bardzo dużym negatywnym zaskoczeniem. Zmienność na NOK może być podwyższona.

W połowie tygodnia zobaczymy również dane z Wielkiej Brytanii odnośnie PKB oraz produkcji przemysłowej, ale te mogą być i tak przyćmione przez szczyt UE. Z kolei o godzinie 13:45 pojawi się decyzja Europejskiego Banku Centralnego, a o 14:30 konferencja prasowa szefa EBC. Będzie to o tyle ciekawe, że na ostatnim posiedzeniu Bank zrobił wszystko co mógł w postaci odłożenia w czasie podwyżek stóp procentowych czy uruchomienia nowej rundy tanich pożyczek. Zobaczymy, czy EBC ma coś jeszcze do zaoferowania, gdyby sytuacja ekonomiczna jednak zaczęła się pogarszać.

Z USA tymczasem zostaną opublikowane dane o inflacji, która wciąż pozostaje pod kontrolą bez większej presji na szybki wzrost cen i z oczekiwaniami inflacyjnymi w rejonie celu FED. Wisienką na torcie w środę będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Zatem jeśli w tym tygodniu ma pojawić się ciekawszy dzień z możliwą większą zmiennością, to może być to właśnie środa.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk