• Odbierz prezent
Niska inflacja zmusi EBC do działania! Wpływ na kursy euro, dolara i jena

Rynki pozostają w fazie wyczekiwania na rozpoczynający się szczyt G20 w Osace, na którym ma dojść do spotkania pomiędzy prezydentem USA i Chin i z którym wiąże się nadzieje na złagodzenie napiętych stosunków handlowych pomiędzy tymi dwoma krajami i być może nawet wypracowanie porozumienia.

W międzyczasie warto zerknąć na dzisiejsze kalendarium,

w którym na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim wskaźniki koniunktury w strefie euro w czerwcu oraz wstępne dane o inflacji w Niemczech. Ze względu na niepewne perspektywy dla światowej koniunktury i wzrost napięć w handlu bardzo prawdopodobne jest, że czerwcowe odczyty wskażą na pogarszające się nastroje wśród konsumentów, w biznesie i generalnie w całej gospodarce strefy euro. Z kolei wobec utrzymującej się niskiej dynamiki cen i spadku oczekiwań inflacyjnych w strefie euro, uwagę będzie przykuwać dzisiejszy wstępny odczyt niemieckiego indeksu CPI, który w czerwcu pozostanie poniżej celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego. W celu wykonania mandatu jakim jest dbałość o stabilność cen w strefie euro, EBC zadeklarował gotowość dalszego luzowania polityki pieniężnej, więc kwestią czasu pozostaje to, kiedy bank centralny strefy euro ponownie zdecyduje się na skorzystanie z niekonwencjonalnych narzędzi w polityce monetarnej w celu wsparcia gospodarki i zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych na wyższym poziomie.

Indeks dolara wyhamował spadki, jednakże w dalszym ciągu oscyluje w pobliżu czerwcowego minimum. Dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA rozczarowały w maju. Dzisiaj natomiast opublikowana zostanie rewizja dynamiki amerykańskiego PKB. Wobec braku wsparcia ze strony publikacji makroekonomicznych, istotny zwrot w retoryce Fed podczas czwartkowego posiedzenia mógł przyczynić się do odwrócenia sentymentu na dolarze w średnim terminie. Z tego względu dalsza deprecjacja dolara amerykańskiego nie jest wykluczona. Co prawda w swoich ostatnich wypowiedziach zarówno Bullard, jak i Powell zniwelowali oczekiwania na głębszą niż o 0,25% obniżkę stóp procentowych w lipcu, jednakże skala osłabienia USD w oczekiwaniu na rozpoczęcie cyklu obniżek stop procentowych nie była duża, przez co nie można wykluczyć utrzymania się słabszego sentymentu do USD.

Kurs euro do jena EUR/JPY

Kurs euro do jena EUR/JPY testuje dzisiaj 50-okresową średnią w skali D1. Lekkie zwyżki na rynkach akcji obserwowane na początku sesji europejskiej sprzyjają podtrzymaniu wzrostów na tej parze. Na gruncie analizy technicznej notowania powinny kierować się w okolice szczytu z 11.VI. na poziomie 123,17 jenów za euro, tuż powyżej którego przebiega 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 127,50. Strefę wsparcia wyznaczają lokalne dołki z czerwca w rejonie 120,78/95.

 

Niska inflacja zmusi EBC do działania - 1

Wykres kursu euro do jena EUR/JPY

Kurs euro do dolara EUR/USD


Na wykresie dziennym kursu euro do dolara EUR/USD widać niezdecydowanie, na co wskazuje wczorajsza świeca. Notowania utrzymują się powyżej 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej, co stanowi wsparcie dla strony popytowej na tej parze na poziomie 1,1335. Kurs utrzymuje się blisko górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Wyjście powyżej lokalnego szczytu na poziomie 1,1411 otworzy drogę do testowania wyższych poziomów cenowych w rejonie 1,1440/50, gdzie przebiega 23,6% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,2554.

Niska inflacja zmusi EBC do działania - 2

Wykres kursu euro do dolara EUR/USD

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk