• Odbierz prezent
niewypłacalność firmy Euler Hermes

Raport Euler Hermes ujawnił dane dotyczące niewypłacalności firm. Jak bardzo wzrosła? Które branże są najbardziej zagrożone ryzykiem niewypłacalności?

 

Euler Hermes to międzynarodowa grupa ubezpieczeniowo-finansowa. Ten globalny ubezpieczyciel należności handlowych zbadał sytuację firm w Polsce pod względem niewypłacalności.

Niewypłacalność określono jako niezdolność do regulowania zobowiązań wobec dostawców, skutkującą upadłością bądź którąś z form postępowania restrukturyzacyjnego. Na podstawie danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego (MSiG) Euler Hermes poinformował, że liczba ogłoszonych niewypłacalności wzrosła 14% rok do roku. W lutym 2019 roku w MSIG opublikowano informacje o 87 przypadkach niewypłacalności przedsiębiorstw. Dla porównania w lutym 2018 r. było 76 takich przypadków, a w lutym 2017 r. było ich 77. To oznacza wzrost ich liczby rok do roku o 14%.

 

Jakie branże są najbardziej zagrożone niewypłacalnością?

Poinformowano, że największy procentowo wzrost liczby niewypłacalności, jak również największa ich skala pod względem obrotu miała miejsce w sektorze handlu.

W raporcie zwrócono uwagę, że rentowność sprzedaży firm zajmujących się dystrybucją żywności, obniżyła się o połowę w ciągu ostatnich 5 lat. Hurtownie zajmujące się dystrybucją innego rodzaju towarów miały nieznacznie wyższą wyjściowo rentowność (4-5%), a w okresie 5 lat doszły do ujemnych wskaźników rentowności sprzedaży. W największym stopniu problem ten dotknął sprzedaży hurtowej artykułów budowlanych, elektroniki oraz odpadów i złomu.

W ostatnich miesiącach największą grupę niewypłacalnych firm produkcyjnych stanowili dostawcy dla budownictwa, producenci maszyn i urządzeń oraz firmy zajmujące się ich instalacją i serwisem.

Mniej liczna jest grupa niewypłacalnych firm z sektora mięsnego. W poprzednim miesiącu były to 3 firmy, w tym jedna o obrotach przekraczających 0,5 mld zł.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk