• Odbierz prezent
"Niewielka, ale dokuczliwa grupa przedsiębiorców zawyżająca ceny" - prezes UOKiK da zielone światło dla cen maksymalnych?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi rozpoczął w połowie maja kontrolę cen wybranych produktów rolnych, w tym szczególnie warzyw i mięsa. Wg ministra Ardanowskiego, ostatnie dynamiczne wzrosty cen niektórych produktów spożywczych nie są uzasadnione sytuacją na rynku. Podobnego zdania jest również prezes UOKiK Tomasz Chróstny, który podczas wywiadu dla portalu Money stwierdził, że niektóre produkty drożeją stanowczo za szybko.

 

Prezes UOKiK zauważa, że niektóre produkty spożywcze drożały na przestrzeni ostatnich 2-3 tygodni od 40% do nawet 100%. Do grona dynamicznie drożejących produktów należy m.in. mięso drobiowe, czy niektóre rodzaje pieczywa i warzyw. Wg Chróstnego tak duże wzrosty cen nie są uzasadnione rynkowo i wprowadzenie maksymalnych cen oraz marż byłoby skutecznym rozwiązaniem o charakterze tymczasowym. Prezes UOKiK w wywiadzie dla Money zauważył, że dynamiczne podwyżki cen produktów spożywczych nie są regułą, jest jednak "pewna niewielka, ale dokuczliwa grupa przedsiębiorców”, która nieuczciwie zawyża ceny, po to by osiągnąć większe zyski.

 

We wtorek 12 maja ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi opublikowało komunikat, w którym poinformowało o skierowaniu wniosku do UOKiK o przeanalizowanie cen produktów rolnych. Ministerstwo zapowiedziało, że w przypadku zidentyfikowania przez urząd nieuzasadnionych wzrostów cen możliwe będzie wprowadzenie cen maksymalnych na wybrane produkty, co umożliwi karanie sprzedawców „zawyżających ceny”. Więcej na temat możliwości wprowadzenia cen maksymalnych przeczytasz w artykule: 

Czytaj także: Ceny maksymalne na produkty rolne. Kuriozalny pomysł z poprzedniej epoki na walkę z inflacją. Jakie mogą być skutki "zatrzymania drożyzny"?

We wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeanalizowanie cen produktów rolnych, takich jak warzywa, drób i wieprzowina. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że minister chce podjąć dość radykalne krok.. Czytaj
Ceny maksymalne na produkty rolne. Kuriozalny pomysł z poprzedniej epoki na walkę z inflacją. Jakie mogą być skutki "zatrzymania drożyzny"?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk