• Odbierz prezent
Nieudana sesja na dla amerykańskich indeksów - Nasdaq z głębszą korektą notowań
fot. freepik.com

Kluczowe amerykańskie indeksy nie mogą zaliczyć wczorajszej sesji do udanych – indeks S&P 500 przecenił się zaledwie o 0,6%, ale za to Nasdaq odnotował znacznie głębszą przecenę sięgającą 2%. Uwagę inwestorów przyciągają wydarzenia związane z blokadą Kanału Sueskiego, dla przykładu ropa naftowa we wtorek odnotowała mocny spadek, który w całości odrobiła podczas wczorajszej sesji.

Krajowy indeks WIG20 (-1,2%) ponownie zawędrował w okolice okrągłego poziomu 1900 punktów,

wśród blue chipów najmocniej przeceniło się JSW (-8,2%), CCC (-4,6%) i Allegro (-4,1%), które wyznaczyło kolejne historyczne minima, notowaniom spółki nie pomogły doniesienia o planach rozwoju chińskiego konkurenta AliExpress na krajowym rynku - gigant do końca 2022 r. planuje uruchomić 8 tys. maszyn paczkowych na terenie całej Polski (obecnie lider rynku paczkomatów InPost ma ich około 11 tys.).

Powyżej kreski w indeksie znalazły się jedynie PGNiG (+3,8%), Mercator (+1,5%) i PZU (+1,1%)

Dziś handel na blue chipach wzmagać będą opublikowane raporty: 1. PZU w IV kw. wypracowało 721 mln zł zysku netto wobec konsensusu 618 mln zł i wobec 935 mln zł w analogicznym okresie 2019 r. 2. EBITDA KGHM w ubiegłym kwartale wyniosła 2,2 mld zł, zgodnie z szacunkami analityków, wobec 1,1 mld zł przed rokiem. 3. Cyfrowy Polsat w IV kw. osiągnął 328 mln zł zysku netto, mniej o 7,5% niż zakładał konsensus, ale więcej o 4,7% r/r. 4.

Zysk netto PGNiG w ubiegłym kwartale wyniósł 1,3 mld zł,

zgodnie z wcześniejszymi szacunkami. Wczorajsza sesja przyniosła również spadki średnich i małych spółek. W indeksie mWIG40 (-0,8%) największą przecenę odnotowały walory Millennium (-5,6%), Kruka (-5,2%) i Biomedu (-5,1%), na przeciwległym biegunie znalazła się Grupa Kęty (+7,4%) i TS Games (+2,6%).

Przedstawiciel indeksu Budimex opublikował raport roczny,

który jest zgodny z wcześniejszymi szacunkami. Raport za IV kw. opublikował również Benefit Systems – spółka w IV kw. 2020 roku wygenerowała stratę netto sięgającą 79 mln zł, rok wcześniej Benefit osiągnął 22 mln zł zysku netto. O swoich wynikach poinformowała dziś rano Neuca, zysk netto w IV kw. wyniósł 18 mln zł, wynik jest gorszy od konsensusu o 35%, w ujęciu r/r jest mniejszy o 28%. Indeks sWIG80 (-0,8%) również zakończył dzień pod kreską, do najsłabszych walorów należał Mabion (-7,2%) i Boombit (-4,2%), liderem w indeksie został Serinus (+25,7%).

Przedstawiciel indeksu małych spółek również opublikował raport finansowy –

Bogdanka w 2020 r. wypracowała 73 mln zł zysku netto, wobec 309 mln zł w poprzednim roku. Wynik jest nieco lepszy od wcześniejszych szacunków (67 mln zł).

Adam Dudoń


Alior Bank

Alior Bank SA – bank uniwersalny w Polsce, który rozpoczął działalność operacyjną 17 listopada 2008. Bank kieruje swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Alior Bank stworzył w pełni internetowy bank i bankowy internetowy kantor walutowy. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk