• Odbierz prezent
Nieudana próba odbicia na warszawskim parkiecie giełdowym: blue chipy straciły przewagę - wiadomości giełdowe
fot. freepik.com

We wtorek na światowych rynkach to wciąż kwestia chińskiej spółki Evergrande wyznaczała sentyment wśród inwestorów i odbiciem tego były również notowania w Warszawie. Po dynamicznej wyprzedaży w piątek i w poniedziałek, w dniu wczorajszym na większości parkietów nastąpiła próba odbicia.

Warszawski WIG zakończył dzień z wynikiem 0,4%, przy silnych indeksach mWIG40 (0,63%) i sWIG80 (0,55%) i relatywnie słabszym WIG20 (0,25%). Niemniej jednak dopiero spojrzenie na notowania intraday pozwalają w pełni ocenić wtorkową sesję. Otóż po pierwszej godzinie notowań indeks blue chipów był blisko na 1% plusie, aby w kolejnych godzinach systematycznie tracić przewagę.

Powyższe, pomimo dodatniego wyniku na koniec sesji, świadczy o słabości strony popytowej. Lokalnie wśród indeksów relatywną siłą charakteryzował się sektor paliwowy (WIGPaliwa +1,81%) i sektor nieruchomości (WIG-Nieruchomości +0,86%). Z drugiej strony negatywnie wyróżniał się WIG-Górnictwo (-2,03%), WIG-Leki (-1,49%) i WIG-Energia (-1,15%).

Blue chipy bez energii i ochoty do wzrostów  - 2

Relatywnie silnie w dniu wczorajszym radziły sobie największe giełdy na Starym Kontynencie. Niemiecki DAX zyskał 1,43% francuski CAC40 1,50%, a brytyjski FTSE100 1,12%. Na tym tle zdecydowanie słabiej wypadły rynki w Stanach Zjednoczonych, gdzie S&P 500 zaliczyło spadek o 0,08%, DJI o 0,15 % i jedynie Nasdaq 100 wzrósł o nieznaczne 0,1%.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Notowania kontraktów terminowych na S&P 500 i DAX wskazują na wzrosty rzędu 0,4- 0,6%, co zapowiada kontynuację próby odbicia na głównych parkietach. Powyższe powinno również zostać odwzorowane podczas startu notowań w Warszawie.

Kluczowa dla inwestorów w dniu dzisiejszym będzie jednakże wieczorna decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych i konferencja prezesa Jerome Powella. Fed stoi obecnie przed znaczącym wyzwaniem w kontekście zbliżającej się normalizacji polityki pieniężnej.

Blue chipy bez energii i ochoty do wzrostów  - 1

Z jednej strony inflacja jak i oczekiwania inflacyjne znajdują się na wysokich poziomach, a z drugiej prawdopodobne spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego i zawirowania wokół rynku chińskiego, co może przełożyć się również na sytuację na amerykańskich giełdach, nie sprzyjają mocno jastrzębim tonom.

Niemniej jednak Fed nie będzie utrzymywał bieżącego stanu w nieskończoność stąd inwestorzy powinni być gotowi na możliwość negatywnych niespodzianek w komunikacie choć do zmian w samej polityce naszym zdaniem na tym posiedzeniu nie dojdzie. Oczekiwanie na Fed może ograniczyć w dniu dzisiejszym zmienność na rynkach

 


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk