• Odbierz prezent
Niespokojny kurs funta (GBP/PLN). Kursy franka i dolara w dół. Korona czeska zyskuje do złotego. Jak prezentuje się euro?

Miniony tydzień obfitował w dane makroekonomiczne. W centrum uwagi rynku były majowe wskaźniki PMI, decyzja EBC w sprawie stóp procentowych oraz dane z amerykańskiego rynku pracy. Jak kształtowały się kursy walut w tym tygodniu? Jak prezentuje się polski złoty względem euro, dolara, franka, funta i korony czeskiej?

 

Kurs franka do złotego (CHF/PLN)

W tym tygodniu frank mocno tracił względem złotego. Za jednego franka najwięcej płacono 4,1611 zł w poniedziałek, a najmniej 4,0498 zł w środę. Na koniec tygodnia kurs franka do złotego (CHF/PLN) wynosi 4,0825 zł. Na przestrzeni tego tygodnia kurs franka spadł o 2,02% względem złotego.

 Wykres kursu franka do złotego CHF/PLN

Wykres kursu franka do polskiego złotego CHF/PLN

 

Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

Przez większą część tygodnia również kurs dolara spadał względem polskiego złotego. Jeszcze w poniedziałek za dolara najwięcej płacono 3,9980 zł. Najmniej natomiast dolar kosztował 3,8904 zł w trakcie piątkowej sesji na rynku Forex. Na koniec tygodnia kurs dolara do złotego (USD/PLN) wyniósł 3,9293 zł. Na przestrzeni tego tygodnia dolar stracił 1,97% względem polskiej waluty.

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Wykres kursu dolara do polskiego złotego USD/PLN 

 

Kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN)

W pierwszej połowie tygodnia kurs euro tracił względem złotego. Za jedno euro najmniej płaciliśmy w środę 4,3711 zł. Od tego momentu kurs euro zaczął się umacniać i najwięcej wyniósł 4,4589 zł w piątek. Na koniec tygodnia kurs euro do złotego (EUR/PLN) wynosi 4,4362 zł. W skali całego tygodnia kurs EUR/PLN traci 0,31% wobec polskiego złotego.

Wykres kursu euro do złotego EUR/PLN

Wykres kursu euro do polskiego złotego EUR/PLN 

 

Kurs funta do złotego (GBP/PLN)

Na kursie funta do złotego (GBP/PLN) największa zmienność panowała w końcówce tygodnia. Najmniej za funta płacono 4,9044 zł w czwartek, a najwięcej 4,9918 zł w piątek. Na koniec tygodnia kurs GBP/PLN wyniósł 4,9768 zł. W skali całego tygodnia kurs funta zyskał 0,51% do złotego.

Wykres kursu funta do złotego GBP/PLN

Wykres kursu funta do polskiego złotego GBP/PLN 

 

Kurs korony czeskiej do złotego (CZK/PLN)

W tym tygodniu kurs korony czeskiej do złotego (CZK/PLN) systematycznie zyskiwał. Korona czeska najmniej kosztowała 0,1641 zł w poniedziałek, a najwięcej 0,1676 zł w piątek. Na koniec tygodnia kurs CZK/PLN wyniósł 0,1660 zł. W okresie całego tygodnia kurs korony czeskiej wzrósł o 0,81% względem polskiej waluty.

Wykres kursu korony czeskiej do złotego CZK/PLN

Wykres kursu korony czeskiej do polskiego złotego CZK/PLN 

 

Co wpłynęło na kursy walut w tym tygodniu?

W poniedziałek napłynęły lepsze od oczekiwań wskaźniki PMI dla przemysłu za maj zarówno z polskiej gospodarki, jak i z Hiszpanii, Włoch i Francji. Wskaźnik PMI dla Niemiec, a także dla całej Strefy Euro natomiast wypadł gorzej od oczekiwań. Majowe wskaźniki dla Wielkiej Brytanii i USA były zgodne z oczekiwaniami rynku. Majowy wskaźnik ISM dla przemysłu w USA okazał się wyższy od oczekiwań.

We wtorek podano wskaźnik PMI ze Szwajcarii, który okazał się nieco wyższy od oczekiwań. W środę napłynęły kolejne dane ze Szwajcarii. W I kwartale PKB kraju spadł bardziej niż się spodziewano - o 2,6% m/m wobec prognozy spadku o 2%, a w ujęciu rocznym o 1,3% wobec spodziewanego obniżenia o 0,9%. W tym samym dniu napłynęły dane dotyczące wskaźników PMI dla usług oraz w ujęciu zbiorczym dla Niemiec, Francji, Włoch oraz całej Strefy Euro. Okazały się wyższe od oczekiwań. Dane dotyczące rynku pracy w Niemczech natomiast wypadły słabiej niż oczekiwano. W maju stopa bezrobocia wyniosła 6,3% wobec prognozy 6,2%. W środę po południu napłynęły lepsze od oczekiwań dane z USA. W maju zmiana zatrudnienia pozarolniczego wyniosła -2,76 mln wobec prognozy -9 mln. Majowy wskaźnik PMI dla usług oraz zbiorczy również wypadły lepiej od oczekiwań. W kwietniu zamówienia fabryk spadły o 13% m/m, co było lepszym wynikiem od spodziewanego spadku o 14%. Wskaźnik ISM dla usług również okazał się wyższy od prognoz.

W czwartek poznaliśmy dane ze Szwajcarii dotyczące inflacji. W maju wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) pozostał na niezmienionym poziomie m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1%.

W tym samym dniu podano majowy wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii, który okazał się wyższy od oczekiwań.

Następnie napłynęły dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Strefie Euro. W kwietniu sprzedaż detaliczna skurczyła się o 11,7% m/m, co było lepszym wynikiem od spodziewanego spadku o 15%.

Najważniejszym wydarzeniem w czwartek było ogłoszenie decyzji EBC w sprawie stóp procentowych. Pozostały one na niezmienionym poziomie 0%.

Czytaj także: EBC podbija stawkę programu ratunkowego - dodruk ponad 1 biliona euro stanie się faktem

W czwartek 4 maja odbyło się posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, na którym obradowano nad wysokością stóp procentowych w strefie euro, a także nad pakietem ratunkowym PEPP dla europejskiej gospodarki, która mierzy się ze skutkami spowolnienia gospodarczego, wywołanego pandemią.. Czytaj
EBC podbija stawkę programu ratunkowego - dodruk ponad 1 biliona euro stanie się faktem

W tym samym dniu istotne były też dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się słabsze od oczekiwań. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 21,847 mln wobec prognozy 20,05 mln. Liczba zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych wyniosła 1,877 mln wobec spodziewanych 1,8 mln. Bilans handlowy USA w kwietniu wyniósł -49,4 mld wobec prognozy -49 mld.

W piątek podano dane z Niemiec. W kwietniu zamówienia fabryk spadły o 25,8% m/m wobec spodziewanego spadku o 19,7%.

Dane dotyczące rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii wypadły lepiej od oczekiwań. W maju wskaźnik cen nieruchomości Halifax uległ obniżeniu o 0,2% m/m wobec spodziewanego spadku o 0,7%.

Po południu napłynęły dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się lepsze od oczekiwań. Zmiana zatrudnienia w maju w sektorze pozarolniczym wyniosła 2,509 mln wobec prognozy -8 mln. Stopa bezrobocia w maju wyniosła 13,3% wobec prognozy 19,7%.

 

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile aktualnie złotych zapłacisz za wymianę swoich walut, skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk