• Odbierz prezent
Nieruchomości komercyjne - wolumen i płynność rynku inwestycyjnego: sektor handlowy, sektor magazynowy
fot. freepik.com

Obroty w 1h21 po spadku o 32% r/r wyniosły niespełna 2 mld EUR.

Nieruchomości komercyjne - Wolumen i płynność rynku. Raport PKO BP - 1

Skutki epidemii były widoczne w wynikach obrotów rynku inwestycyjnego sektora handlowego oraz biurowego. W 1h21 obroty wyniosły ogółem 1,99 mld EUR po spadku o blisko 32% r/r. Na osłabienie wyniku obrotów wpłynęły wszystkie sektory wraz z magazynowym, lecz największe osłabienie wystąpiło w handlu oraz biurach. Sytuacja na rodzimym rynku jest gorsza w porównaniu z szerokim rynkiem europejskim.

Obroty za 4qskum są najniższe od 2017, lecz nadal wyższe od średniej wieloletniej

Po ponad roku występowania epidemii wolumen transakcyjny licząc 4q skum. na koniec 2q21 wyniósł 4,3 mld EUR, w porównaniu z 7,6 mld EUR w tym sam okresie poprzedniego roku. Wynik ten jest najniższy od 3q17. Szok wywołany walką z epidemią miał miejsce w okresie maksymalnego rozgrzania krajowego rynku inwestycyjnego, co spowodowało, że spadki odnoszą się do bardzo wysokiej bazy. Mimo silnej redukcji obroty pozostają wyższe niż średnia z lat 2009-2018.

Stosunkowo dobre wyniki rynek inwestycyjny zawdzięcza sektorowi magazynowemu

W trakcie 1h21 obroty na rynku magazynowym przekroczyły poziom obrotów sektora biurowego. Stanowi to anomalię rynkową zważywszy na zdecydowanie mniejszą wagę sektora magazynowego w wartość aktywów.

W całym 2021 przewidujemy minimalny spadek obrotów r/r

Mimo słabych wyników za 1h21 w całym 2021 przewidujemy jedynie niewielki spadek obrotów r/r, wstępne wyniki za 3q21 wynoszą 1,4 mld EUR.

 

Nieruchomości komercyjne - Wolumen i płynność rynku. Raport PKO BP - 3

Nieruchomości komercyjne - Wolumen i płynność rynku. Raport PKO BP - 4

Nieruchomości komercyjne - Wolumen i płynność rynku. Raport PKO BP - 5

 

Zobacz najnowszą analizę sektorową

 


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk