• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Nierentowne obligacje - dalsze luzowanie w strefie euro?
Z artykułu dowiesz się:

- Jak rynek obligacji sygnalizuje możliwość dalszego luzowania polityki przez EBC

- W jaki sposób EBC jest zależny od cen na rynku ropy

Wartość obligacji w państwach strefy euro, których rentowność jest niższa niż 0%, wynosi obecnie 1,68 biliona dolarów – co zdaniem ekspertów oznacza, że inwestorzy nastawiają się na możliwość zwiększenia luzowania polityki przez Europejski Bank Centralny w nadchodzącym roku.

 

Rynek obligacji nastawiony na dalsze luzowanie

Od 4 stycznia 2016 na rynek obligacji państw strefy euro ma trafić 1,5 biliona euro z programu EBC, który ma trwać nie krócej niż do marca 2017.

Począwszy od marca bieżącego roku, zakupy na rynku obligacji przyczyniły się do tego, że znaczna część obligacji ma tak niską rentowność, że przestały kwalifikować się do zakupu. Łączna wartość obligacji, których rentowność jest niższa niż stopa depozytowa EBC (-0,3%) jest równa 616 miliardów dolarów.

 

Wykres 1. Wartość obligacji europejskich o ujemnej rentowności

FXMAG forex nierentowne obligacje - dalsze luzowanie w strefie euro? obligacje europejskie europejski bank centralny luzowanie polityki ropa naftowa inflacja 1

 

Tania ropa determinuje działania EBC

Załamanie się notowań ropy naftowej wspiera pogląd ekonomistów na to, że zmiana łagodnej polityki EBC jest mało prawdopodobna, gdyż zamiarem Banku jest osiągnięcie zakładanej stopy inflacji na poziomie 2% - co było głównym celem wprowadzenia polityki luzowania.

Taka ilość aktywów o ujemnej rentowności „wskazuje na to, że istnieje przekonanie, że w obecnej chwili nie widać jeszcze presji inflacyjnej i EBC pozostanie w gotowości do podjęcie kolejnych działań” – stwierdził Owen Callan, analityk Cantor Fitzgerald LP.

Z cenami ropy w okolicach 11-letnich dołków i inflacji znacznie poniżej celu EBC, Callan uważa, że „ropa naftowa jest prawdopodobnie najważniejszym wskaźnikiem tego jak będzie wyglądać polityka EBC i rentowność obligacji we wspólnocie na początku 2016 roku. Właśnie tam spogląda większość uczestników rynku.”

 

Źródło: Bloomberg


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk