• Sklep
  • Odbierz prezent
Nieprzewidywalny Fed
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach walutowych

Jednym z głównych tematów na którym skupią się inwestorzy będzie dzisiejsza publikacja zrewidowanych danych o PKB z USA. Rynkowy konsensus przewiduje pozytywną rewizję odczytu za II kw. z 2,3% do 3,2% w ujęciu odsezonowanym i annualizowanym. Mogłoby się wydawać, że ta pozytywna publikacja przyczyni się do większego zdecydowania członków FOMC  oraz tym samym wzroście rynkowego prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych we wrześniu i umocnienia amerykańskiego dolara.

Ten optymistyczny obraz zostaje jednak zaburzony, kiedy rynek jednak zauważy wcześniej (lub jednak zostanie zaskoczony później), że Fed doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że odczyt najpewniej okaże się wyższy, ale to nie przeszkodziło np. szefowi Fed z Nowego Jorku aby dostarczyć rynkom kolejny gołębi komentarz, którego interpretacja nie pozostawia złudzeń, że proces normalizacji polityki pieniężnej w USA będzie przebiegał w nadzwyczaj gołębim, powolnym i ostrożnym tonie. To pochodna tego, że obecny skład FOMC jest jednym z najbardziej gołębich w ciągu całej historii Rezerwy Federalnej.

Jak wobec tego rynki mają być optymistyczne nastawione w stosunku do podwyżki we wrześniu? Fed już często wspominał, że jego decyzja jest bardziej zależna od danych, a nie kalendarza, a ostatnie dane np. o zapasach hurtowników, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej wcale nie napawają optymizmem, jeżeli chodzi o obecność przyspieszania w obecnym cyklu koniunkturalnym. Najpewniej reakcja rynków będzie optymistyczna i dolar się trochę umocni. Jednakże ta publikacja najpewniej nie wniesie dużo w kontekście oceny tego, co może zrobić Fed.

 


Paweł Ropiak

Analityk rynków finansowych w XTB. Specjalizuje się w analizie rynków walutowych i fixed income. Ceni precyzyjne podejście fundamentalne i poświęca sporo czasu polityce pieniężnej najważniejszych banków centralnych. Autor bieżących analiz najważniejszych par walutowych. Biegle włada językiem angielskim, zna język hiszpański.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk