• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Nieprzewidywalny Fed
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach walutowych

Jednym z głównych tematów na którym skupią się inwestorzy będzie dzisiejsza publikacja zrewidowanych danych o PKB z USA. Rynkowy konsensus przewiduje pozytywną rewizję odczytu za II kw. z 2,3% do 3,2% w ujęciu odsezonowanym i annualizowanym. Mogłoby się wydawać, że ta pozytywna publikacja przyczyni się do większego zdecydowania członków FOMC  oraz tym samym wzroście rynkowego prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych we wrześniu i umocnienia amerykańskiego dolara.

Ten optymistyczny obraz zostaje jednak zaburzony, kiedy rynek jednak zauważy wcześniej (lub jednak zostanie zaskoczony później), że Fed doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że odczyt najpewniej okaże się wyższy, ale to nie przeszkodziło np. szefowi Fed z Nowego Jorku aby dostarczyć rynkom kolejny gołębi komentarz, którego interpretacja nie pozostawia złudzeń, że proces normalizacji polityki pieniężnej w USA będzie przebiegał w nadzwyczaj gołębim, powolnym i ostrożnym tonie. To pochodna tego, że obecny skład FOMC jest jednym z najbardziej gołębich w ciągu całej historii Rezerwy Federalnej.

Jak wobec tego rynki mają być optymistyczne nastawione w stosunku do podwyżki we wrześniu? Fed już często wspominał, że jego decyzja jest bardziej zależna od danych, a nie kalendarza, a ostatnie dane np. o zapasach hurtowników, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej wcale nie napawają optymizmem, jeżeli chodzi o obecność przyspieszania w obecnym cyklu koniunkturalnym. Najpewniej reakcja rynków będzie optymistyczna i dolar się trochę umocni. Jednakże ta publikacja najpewniej nie wniesie dużo w kontekście oceny tego, co może zrobić Fed.

 


Paweł Ropiak

Analityk rynków finansowych w XTB. Specjalizuje się w analizie rynków walutowych i fixed income. Ceni precyzyjne podejście fundamentalne i poświęca sporo czasu polityce pieniężnej najważniejszych banków centralnych. Autor bieżących analiz najważniejszych par walutowych. Biegle włada językiem angielskim, zna język hiszpański.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk