• Sklep
  • Odbierz prezent
Niepokojące dane z rynku ICO - niemal 80% spadku w III kwartale

Portal ICO Rating opublikował dane dla rynku ICO za trzeci kwartał roku. Nie są one optymistyczne - trzeci kwartał jest jak dotąd najgorszym, z prawie 80% spadkiem łącznej wartości zebranych funduszy w stosunku do poprzedniego. Zanotowano również rekordową liczbę projektów, które zbierały fundusze na produkty w fazie samego pomysłu.

 

W trzecim kwartale 2018 r., liczonym od lipca do września, projektom ICO udało się łącznie zebrać o ponad 78% niższą kwotę niż w drugim kwartale - niecałe 2 mld dolarów w stosunku do poprzednich 8,3 mld (na które składała się m.in. rekordowa suma zebrana przez projekt EOS). Ponad 57% projektów zebrało mniej niż 100 tys. dolarów.

Dla przypomnienia, w pierwszym kwartale roku ICO zebrały łącznie 3,3 mld USD (ponad 45% więcej niż w trzecim kwartale).

 

Ze wszystkich 597 zbiórek branych pod uwagę, jedynie 24 projektom (ponad 4%) udało się uzyskać dostęp do giełd kryptowalut, co oznacza że większość z tokenów nie posiada realnego ośrodka obrotu.

Wydaje się również, że końca dobiegła era dużych projektów, które zebrały kwoty powyżej 1 mld dolarów (jak dotąd udało się to EOS i Telegram). W trzecim kwartale żadne ICO nie zbliżyło się do progu miliarda dolarów, zaś najbardziej udany projekt London Football Exchange zebrał jedynie 70 mln USD. Był to także jedyny projekt, któremu udało się znaleźć w pierwszej dziesiątce najbardziej zyskownych sprzedaży tokenów w 2018 r.

 

Warto zwrócić uwagę na pewną niepokojącą i pogłębiającą się tendencję: ponad 76% projektów ICO w trzecim kwartale nie posiadała jakiegokolwiek gotowego produktu, a jedynie pomysł na jego realizację. To o ponad 18% więcej niż w poprzednim kwartale, co pokazuje, że organizatorzy zbiórek traktują ICO bardziej jako „zastrzyk gotówki” na start niż rzeczywiste wsparcie w realizacji rozwijanego produktu. Nie bez niespodzianek, ze wszystkich projektów posiadających wyłącznie pomysł, jedynie 28% udało się zebrać oczekiwaną kwotę.

 

Trzy najbardziej udane projekty ICO to London Football Exchange (ponad 70 mln), Cryptosolartech (67 mln) oraz Alchemy (niecałe 50 mln).

Aktualna mediana stopy zwrotu ze wszystkich tokenów sprzedawanych w 597 projektach wynosi -22 %, zaś 79% wszystkich tokenów jest obecnie notowana poniżej ceny ustalonej podczas ICO.

Czytaj także: Rynek ICO ponad 2 razy większy niż rok temu, a inwestorzy średnio 55% na minusie.

Rynek ICO zwiększył się ponaddwukrotnie w stosunku do poprzedniego roku, wg raportu niezależnego serwisu ICO Rating za II kwartał 2018 r. Projekty ICO w pierwszym półroczu bieżącego roku zebrały więcej funduszy niż wszystkie organizowane w całym 2017 r.   Drugi kwartał dwukrotnie lepszy niż cały .. Czytaj
Rynek ICO ponad 2 razy większy niż rok temu, a inwestorzy średnio 55% na minusie.

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk