Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,01%
USD / PLN4,00+0,18%
CHF / PLN4,43+0,16%
GBP / PLN5,05+0,16%
EUR / USD1,08-0,17%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niepewny kompromis OPEC i Rosji w sprawie porozumienia naftowego. Przegląd surowcowy 29 marca

Dorota Sierakowska | 11:23 29 marzec 2019
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jak dotychczas pokazuje siłę strony popytowej. Mimo prób silniejszego odreagowania spadkowego, notowania tego surowca mają duże szanse na zakończenie całego tygodnia na plusie. Cena ropy WTI w USA ponownie zbliżyła się do bariery 60 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent oscylują w okolicach 67,50 USD za baryłkę.

Wsparcie cenom ropy już od wielu tygodni zapewniają m.in. cięcia produkcji tego surowca w państwach OPEC oraz niektórych krajach spoza kartelu, w tym Rosji (czyli grupie znanej jako OPEC+). Podpisane pod koniec ubiegłego roku porozumienie naftowe narzuciło sygnatariuszom limity wydobycia, co z kolei wpłynęło na ograniczenie podaży ropy naftowej na globalnym rynku i przynajmniej częściowe zrównoważenie wzrostu produkcji w USA.

Przedstawiciele OPEC najprawdopodobniej dokonają rewizji porozumienia dopiero na spotkaniu w czerwcu br. Co prawda miało się odbyć dodatkowe spotkanie także w kwietniu, jednak rozmowy zostały odwołane ze względu na fakt, że sygnatariusze porozumienia uznali ten termin za zbyt wczesny, aby możliwe było dokonanie rzetelnej oceny dotychczasowych działań.

1

1

Reklama

Notowania ceny ropy naftowej WTI – dane dzienne

W tym tygodniu pojawiły się jednak głosy, że dalsze losy porozumienia są niepewne. Obecny dokument obowiązuje do końca czerwca br. Państwa OPEC forsują jak najdłuższy czas obowiązywania limitów produkcji – ze względu na fakt, że prowadzi to do wzrostu cen ropy, przynajmniej dotychczas. Jednak Rosja nie wyraża już takiego entuzjazmu, ponieważ wielokrotnie kraj ten podkreślał, że cięcia ropy naftowej przez OPEC+ to prezent dla Amerykanów, którzy mają więcej przestrzeni do eksportu swojego surowca. W rezultacie, nawet jeśli Rosja dołączy do porozumienia naftowego w następnej odsłonie, to możliwe, że na krótki okres. Obecnie mówi się o trzech miesiącach, czyli o możliwym przedłużeniu obowiązywania porozumienia naftowego do końca września.

1

1

Notowania ceny ropy naftowej Brent – dane dzienne

PALLAD

Reklama

Gwałtowne zniżki notowań palladu.

Zwyżka wartości amerykańskiego dolara mocno odbiła się na cenach metali szlachetnych. W ostatnich dniach gwałtownie spadały notowania złota, srebra, platyny oraz palladu. Sytuacja na rynku tego ostatniego kruszcu przyciągnęła szczególną uwagę inwestorów, ponieważ pallad przez ostatnie kilka lat radził sobie zdecydowanie lepiej od pozostałych metali szlachetnych, a w ostatnich kilku miesiącach żadne słabsze dane nie były w stanie na dłużej zachwiać stroną popytową.

Notowania palladu tydzień temu dotarły do historycznych maksimów w okolicach 1600 USD za uncję, jednak późniejsze dni przyniosły coraz silniejszą presję strony podażowej. Przedwczoraj cena palladu dynamicznie przekroczyła w dół poziom 1500 USD za uncję, a wczoraj sforsowała barierę na poziomie 1400 USD za uncję i dotarła nawet w okolice 1340 USD za uncję. Dopiero dzisiaj na wykresie palladu widać wzrostowe odbicie.

O ile z fundamentalnego punktu widzenia sytuacja na rynku palladu wciąż jest najlepsza na tle pozostałych popularnych wśród inwestorów metali szlachetnych, to gwałtowność zniżki nie powinna budzić zdziwienia. Już od dłuższego czasu na rynku palladu szczególnie aktywny jest kapitał spekulacyjny, który w dużej mierze odpowiadał za pobijanie przez notowania tego kruszcu kolejnych historycznych rekordów. Obecnie, po pierwszej fali zniżek, końcówka tygodnia może być spokojna – ale i tak jest to najgorszy tydzień dla cen palladu od kilku lat.

1

1

Reklama

Notowania palladu – dane dzienne

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej