• Odbierz prezent
Nieoczekiwana decyzja RPP sprowadzająca referencyjną stopę procentową blisko zera

Nad przebiegiem czwartkowej sesji na krajowym parkiecie mocno zaważyła dość nieoczekiwana decyzja RPP sprowadzająca referencyjną stopę procentową blisko zera. Jeszcze w pierwszej połowie sesji bardzo dobrze zachowywał się sektor bankowy mający znaczący udział w indeksie bazowym.

W chwili pojawienia się decyzji RPP nastąpił mocny odwrót od tych spółek istotnie wpływając na zmiany głównych indeksów. Obniżka stóp znacząco uderzy w wynik odsetkowy banków wywierając oczywisty wpływ na wynik netto, który i tak w bieżącym roku jest pod silną presją, przede wszystkim zawiązywanych rezerw na poczet oczekiwanego pogorszenia jakości portfela kredytowego oraz wcześniejszego orzecznictwa TSUE. Przed mocniejszym pogłębieniem zniżki dla WIG20 broniła mocna zwyżka CDPROJEKT. Dzisiejszego poranka pojawiły się wyniki finansowe PZU za I kw. Zysk netto jest znacznie poniżej prognoz analityków, znaczącym obciążeniem są odpisy na posiadany pakiet akcji Alior Banku, m.in. wskutek gorszych prognoz gospodarczych oraz decyzji RPP, a także dodatkowe rezerwy związane z PEKAO i oczekiwanym pogorszeniem portfela kredytowego.

Na wykresie dziennym FW20 po środowej świecy spadającej gwiazdy pojawiła typowa doji. Z jednej story nie stanowi potwierdzenia dla spadkowej wymowy poprzedzającej świecy, ale z drugiej strony nadal jest wyrazem osłabienia wzrostowego impetu. Tym samym presja oporu marcowej, spadkowej luki cenowej jest nadal podtrzymana. Górne cienie ostatnich świec były bliskie zniesieniu 61,8% z ostatniej fali spadkowej. Na MACD jest podtrzymany sygnał kupna, wykres cenowy jest ponad przebiegiem średniej 15-sesyjnej. Najbliższym wsparciem jest uprzednio przełamany kwietniowy szczyt 1687 pkt. Na giełdach zagranicznych przebieg wczorajszej sesji nie był jednolity. Rynki zachodnioeuropejskie zakończyły sesję na plusie, natomiast zamykające się w późniejszych godzinach giełdy amerykańskie przyniosły niewielką zniżkę. Zmiana notowań kontraktów terminowych na główne indeksy od wczorajszego popołudnia implikuje lekko spadkowy początek sesji dla FW20. /Marcin Brendota/

FW20 w układzie dziennym

Nieoczekiwana decyzja RPP sprowadzająca referencyjną stopę procentową blisko zera - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk