• Odbierz prezent
Niemiecki indeks DAX stracił 4,4%. Notowania giełdowe. Podsumowanie tygodnia

Głównym tematem na światowych giełdach były skutki epidemii koronawirusa z Wuhan dla światowej gospodarki. Zamknięcie miast, fabryk, oddziałów globalnych firm i tras lotniczych w Chinach doprowadziło do silnej korekty na całym świecie. Mimo wszystko najbardziej odporne były akcje amerykańskie – indeks S&P500 spadł w tydzień o 2,1%.

Bardziej wrażliwa okazała się Europa –

niemiecki DAX stracił 4,4%, francuski CAC40 3,6%, a warszawski WIG20 4,1%. Mniejsze polskie spółki ucierpiały mniej, jako mniej wrażliwe na przepływy globalnego kapitału: mWIG40 spadł o 1,4%, a sWIG80 o 1,0%. Giełdy w krajach rozwijających się traciły najwięcej – indeks MSCI Emergin Markets spadł o 5,1%. Spodziewany brak zmian w polityce monetarnej banków centralnych w USA i Polsce nie wpłynął na inwestorów.

Najnowszy z rodziny koronawirusów,

do której należą też poprzednie wirusy rodem z Chin jak SARS i MERS, zaraził już większą liczbę osób niż jego poprzednicy. Przy tym kiedy atakował SARS w 2003 roku, Chiny miały o ponad połowę mniejszy udział w światowym handlu i konsumpcji niż dzisiaj. Z drugiej strony śmiertelność wirusa z Wuhan jest niższa, umierają głównie osoby o obniżonej odporności, a liczba rekonwalescentów przekroczyła już liczbę ofiar śmiertelnych. Dynamika zachorowalności także zaczyna już wyhamowywać. Rząd chiński już zapowiada stymulację fiskalną w celu zapobieżenia recesji. Po wybuchu epidemii SARS w lutym 2003 roku S&P500 spadał maksymalnie o 3,5% i w ciągu dwóch dni straty zostały odrobione. Indeks MSCI China spadał mocniej, bo o 11,5%, ale a niecały miesiąc znalazł się już na wyższych poziomach. Ten zestaw danych skłania do ostrożnego optymizmu, że wirus z Wuhan nie powinien wywołać kryzysu gospodarczego.

Mimo spadkowego tygodnia niektóre korporacje amerykańskie pokazały bardzo dobre wyniki finansowe za 4 kwartał.

Szczególnie efektownie dało się to zaobserwować na akcjach Tesli (+15,2% w tydzień), Amazonu (+7,9%) oraz Microsoftu (+3,1%). W Polsce z kolei bardzo dobrze zostały przyjęte niezłe wyniki Forte (kurs wzrósł o 8,1%). Notowania CCC natomiast zyskały 6,3% w ramach odbicia po wielu miesiącach spadków, a katalizatorem wzrostów była publikacja nowej strategii i pierwsze większe opady śniegu w Polsce, co pozwoli sprzedać przynajmniej część zimowej kolekcji. Z kolei mniejsza spółka Mercator Medical zyskała aż 101,7% dzięki spodziewanemu wzrostowi popytu na produkowane przez nią gumowe rękawiczki. Więcej jednak spółek traciło na wartości. Były to przede wszystkim spółki surowcowe, w ślad za prognozowanym spadkiem globalnego popytu na paliwa (JSW -8,5%, Lotos -10,4%, PKN -11,5%, PGNiG -11,4%, Bogdanka -12,4%). Producent gier komputerowych na telefony Ten Square Games stracił zaś 13,8% z powodu sprzedaży 13% pakietu akcji przez głównych właścicieli.

W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów skupi się na rozwoju sytuacji w związku z epidemią koronawirusa, a także na odczytach PMI dla usług w środę oraz na piątkowym raporcie z rynku pracy w USA w styczniu.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk