• Odbierz prezent
Niemiecki indeks DAX- czy to już max na co było stać rynkowe byki?

O ile amerykańskie indeksy systematycznie poprawiają nie tylko lokalne szczyty, ale i rekordy wszech czasów, o tyle na niemieckim indeksie DAX nie jest aż tak różowo. Czy to oznacza, że niebawem dojdzie do załamania notowań u naszego zachodniego sąsiada?

DAX od 3 miesięcy nie może pokonać poziomu 13000 punktów

Gdy niemiecki indeks DAX znajdował się na przełomie maja i czerwca w okolicach 12000 punktów, wtedy wspominałem o poważnej zaporze podażowej, która będzie znajdowała się 1000 punktów wyżej. Jednak ciężko było wtedy przewidzieć, że pułap ten sprawi aż tak dużo problemu rynkowym bykom. Doskonale wiemy, iż im więcej razy jest testowany jakiś poziom, tym większe ma znaczenie. Z tego powodu bariera 13000 punktów urosła już do kluczowej rangi.

 Wykres 1: Kurs niemieckiego indeksu DAX (1 rok)

Wykres 1: Kurs niemieckiego indeksu DAX (1 rok)

Na indeksie DAX ważą się losy w średnim terminie

Tak zacięta batalia między popytem i podażą, będzie miała swoje daleko idące skutki. Zwycięzcy powinni przejąć inicjatywę co najmniej w średnim terminie. Jeżeli uda się trwale sforsować opór, wtedy pokonanie szczytu z lutego 2020 roku powinno być jedynie formalnością. Gorzej jednak będzie, jeśli to wyzwanie okaże się nierealne do wykonania dla kupujących. W takim scenariuszu, będziemy świadkami mocniejszej przeceny. Czy okaże się ona jedynie korektą, czy drugą falą bessy, tego obecnie nie sposób ocenić.

Kto ma obecnie przewagę na indeksie DAX?

Z punktu widzenia średnioterminowego, póki co przewagę mają kupujący. Od połowy marca indeks DAX znajduje się w trendzie wzrostowym, dlatego większe prawdopodobieństwo jest po stronie jego kontynuacji. Zdecydowanie gorzej prezentuje się sytuacja techniczna w krótkim terminie, ponieważ po wyznaczeniu szczytu z połowy lipca, mieliśmy do czynienia z cofnięciem, po którym kolejny wierzchołek jak dotąd jest zlokalizowany niżej. Gdyby doszło do przełamania dna z końcówki lipca, byłby to pierwszy sygnał ostrzegawczy dla rynkowych byków, iż trend może się odwracać. Dzisiejsza świeca dzienna również nie napawa optymizmem, ponieważ jest to spadająca gwiazda.

 Wykres 2: Kurs niemieckiego indeksu DAX (3 miesiące)

Wykres 2: Kurs niemieckiego indeksu DAX (3 miesiące)

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk