• Odbierz prezent
Niemiecki DAX – kiedy znowu runie w przepaść?

Niemiecki indeks DAX wykonuje od połowy marca spektakularny rajd. Jednak czy aby nie dobiega on już końca?

Sytuacja na niemieckim indeksie DAX

Po drastycznych spadkach rozpoczętych w drugiej połowie lutego, następnie niemiecki indeks DAX rozpoczął dynamiczne wzrosty. Ich skala jest zdumiewająca, ponieważ z poziomu 8500 punktów znajdujemy się już w okolicach 13000 punktów. To właśnie ten rejon wydaje się niezwykle ciekawy z punktu widzenia zachowania rynku. Pułap ten będzie kluczowy z dwóch powodów.

Analiza techniczna

Po pierwsze wypada tutaj równość fal wzrostowych. Dotychczasową zwyżkę indeksu DAX, która rozpoczęła w połowie marca, można rozpisać jako strukturę trójfalową. Taka charakterystyka ruchu preferuje scenariusz, w którym wzrosty byłyby jedynie korektą. Jej miejsce docelowe to właśnie rejon około 13000 punktów.

 DAX 3 miesiące

Wykres indeksu DAX (3 miesiące)

Po drugie, w tym samym rejonie znajdują się opory, wynikające z dołków wyznaczonych w listopadzie i grudniu 2019 roku oraz dwukrotnie w styczniu 2020 roku.

 DAX 5 miesięcy

Wykres indeksu DAX (5 miesięcy)

Analiza behawioralna

Kolejnymi argumentami są wskaźniki sentymentu rynkowego publikowane wczoraj oraz kolejne napływające dane. Takie jak na przykład Fear & Greed Index czy też wskaźnik opcji put do call.

Fear & Grid Index 

Źródło: money.cnn.com

 PUT/CALL

Źródło: Bloomberg

Wszystkie te informacje, dają nam jasno do zrozumienia, że strach zastąpiony został chciwością. To niezbyt dobry prognosty dla rynkowych byków, jednak nie można zapomnieć o asie, którego kupujący mają w rękawie. Nawet można powiedzieć, że jest to cała talia asów… Chodzi oczywiście o Banki Centralne, które drukują na potęgę, dlatego po krótkiej stronie rynku, również trzeba bardzo uważać.

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk