• Odbierz prezent
makro na ten tydzień
Z artykułu dowiesz się:

- Na jakie wydarzenia makro warto zwrócić uwagę

W bieżącym tygodniu dalej obserwujemy fundusze inwestycyjne takie jak: Caspar Akcji Europejskich, Altus ASZ Dłużny, Investor Niemcy, MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich, Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN oraz BPH Globalny Żywności i Surowców. Spływające dane makroekonomiczne powinny mieć wpływ na notowania ich jednostek uczestnictwa.

 

 

Co tydzień w poniedziałek będziemy dla Was publikować naszą listę obserwowanych funduszy. Pokażemy Wam, jak wydarzenia makroekonomiczne mogą wpłynąć na jej zawartość. Na koniec każdego miesiąca wskażemy, czy w badanym okresie na liście znalazł się fundusz, który warto dodać do swojego wirtualnego portfela.

 

Dane z Chin i Indii istotne dla Metlife Akcji Chińskich i Azjatyckich

Inwestorzy obserwujący wyniki funduszu Metlife Akcji Chińskich i Azjatyckich w tym tygodniu powinny śledzić po pierwsze dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach za lipiec (poniedziałek). Chiny w najbliższej przyszłości nie zagrożą światowej gospodarce. A wręcz przeciwnie. Będą intensywnie wspierać jej wzrost. Tak przynajmniej sugerują ostatnie dane opublikowane przez chińskich statystyków. Między innymi produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w czerwcu były bowiem lepsze od oczekiwań ekonomistów. Teraz prognozy analityków mówią o dynamikach dla tych danych odpowiednio - 7,2% i 10,8%. Byłyby to zadowalające odczyty. Po drugie warto zwrócić uwagę na inny poniedziałkowy wskaźnik, a mianowicie inflację CPI w Indiach za lipiec. Ta jest obecnie na stosunkowo niskich poziomach (odczyt czerwcowy wyniósł 1,5%) sprzyjając hinduskiej gospodarce. Nie spodziewamy się jakiś negatywnych impulsów cenowych podczas tego odczytu.

Dalsza poprawa wskaźników będzie silnym wsparciem dla wycen Metlife Akcji Chińskich i Azjatyckich

 

Wycena Altus ASZ Dłużny może wzrosnąć

Na wyceny funduszu Altus ASZ Dłużny w aktualnym tygodniu będzie oddziaływać czwartkowa informacja o przeciętnym zatrudnieniu (ma wzrosnąć o +4,3% r/r) i wynagrodzeniu (ma wzrosnąć o +5,3% r/r) za lipiec. Te dane powinny być neutralne dla cen polskiego długu, który znajduje się w większości w portfelu funduszu. Do wzrostu cen polskiego długu może przyczynić się z kolei przewidziana na piątek publikacja krajowych danych za lipiec o produkcji przemysłowej (ma wzrosnąć o 8,2% r/r) i sprzedaży detalicznej (ma wzrosnąć o 7,5% r/r).

Lepsze odczyty powinny przełożyć się na wyższe wyceny obserwowanego przez nas funduszu.

 

Niemiecka gospodarka ma wzrosnąć +0,6% w II kw.

Inwestorzy, którzy mają w swoich portfelach Investor Niemcy powinni w tym tygodniu zwrócić uwagę na wstępne dane dotyczące niemieckiego PKB za II kw. 2017 r. (wtorek). Zgodnie z prognozą analityków, wzrost w ujęciu kwartalnym ma wynieść +0,6%. Oznaczałoby to solidne dane, podobne do tych sprzed II kwartału. Jednakże cały czas pozostają ryzyka płynące z negocjacji w sprawie Brexitu oraz przyszłej polityki handlowej USA. Mimo to, ostatnio Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę dla PKB Niemiec za 2017 rok (ma wynieść 1,8% w ujęciu rocznym). Dlatego mimo zagrożeń, liczymy na dobre odczyty.

Wzrost PKB Niemiec w ujęciu kwartalnym nawet zgodny z prognozą powinien być korzystny dla notowań Investor Niemcy.

 

Dane z Europy napędzają notowania Caspar Akcji Europejskich

Nie tylko poprzez pryzmat niemieckiego PKB będziemy także wyglądać impulsu do wzrostów wycen Caspar Akcji Europejskich. Takiego impulsu mogłyby dostarczyć po pierwsze dane makro ze Strefy Euro: PKB za II kw. (publikacja w środę; prognoza: 0,6% k/k, 2,1% r/r), handel zagraniczny za czerwiec (publikacja w czwartek), inflacja konsumencka za lipiec (publikacja w czwartek; prognoza: 1,3% r/r), protokół z posiedzenia EBC za lipiec (publikacja w czwartek). Po drugie dane z Wielkiej Brytanii, takie jak: inflacja konsumencka i producencka za lipiec (publikacja we wtorek), dane z rynku pracy za czerwiec i lipiec (publikacja w środę) oraz wyniki sprzedaży detalicznej za lipiec (publikacja w czwartek).

Niezła dynamika PKB ze Strefy Euro napędzana bardzo dobrą kondycją gospodarczą Niemiec, a także inne dane z euro zony i Wielkiej Brytanii będą istotne dla notowań Caspar Akcji Europejskich. Dalsza poprawa tychże wskaźników zadziała pro wzrostowo na notowania tego funduszu.

 

Słabsze dane z USA to bardziej gołębi FED

Na wyceny funduszu Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN, wpływ będą miały m.in. wtorkowe informacje na temat wyników sprzedaży detalicznej w USA za lipiec (prognoza mówi o wzroście +0,4% m/m). Dynamika sprzedaży detalicznej okazała się tam w czerwcu niższa od prognoz. Ponownie gorszy odczyt zmniejszyłby szanse na jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych Fed w tym roku. Ponadto warto zwrócić uwagę na protokół z posiedzenia FOMC Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, tj. instytucji, która odpowiada za politykę monetarną Rezerwy Federalnej. Miejmy nadzieję, że pozwoli nam to przekonać się, w którą stronę zmierzają obecnie działania Fed. Równoczesne zacieśnianie polityki na dwa sposoby to już byłoby "za dużo" dla rynku amerykańskiego. W końcu, będziemy obserwować również czwartkowe dane o produkcji przemysłowej za lipiec w ujęciu miesięcznym. Prognoza zakłada wzrost o 0,3% wobec lepszego wzrostu od prognoz na poziomie 0,4% za czerwiec.

Gorszych danych nie należy się bać. Mogą zadziałać tutaj pozytywnie na amerykańską giełdę i doprowadzić do wzrostu wycen Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN.

 

Notowania ropy dyktują ceny funduszu BPH

Wartość jednostek uczestnictwa funduszu BPH Globalny Żywności i Surowców jest w dużej mierze zależna od notowań ropy naftowej. Tym samym, będziemy się przyglądać przede wszystkim środowemu odczytowi zmiany zapasów ropy wg EIA. Chodzi o ten ważniejszy odczyt pochodzący z rządowych źródeł. Ostatni spadek zapasów ropy był już szóstym z rzędu i był znacznie wyższy od prognoz (-6,45 mln brk vs -2,6 mln brk). Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ilość wież wiertniczych w USA wg Baker Hughes (dane te będą publikowane w piątek). Ostatni odczyt przyniósł ich spadek o 1 do 765. 

Najbardziej pożądanym wskazaniem jest spadek zapasów ropy idący w parze ze spadkiem ilości platform wiertniczych. Wówczas fundusz BPH Globalny Żywności i Surowców ma szanse na wyraźniejsze wzrosty.

 

Targeto.pl


Krzysztof Peć

Redaktor serwisu Targeto.pl i blog.targeto.pl, ekspert od prognoz dla rynków kapitałowych, autor analiz i podsumowań makroekonomicznych. Targeto.pl to serwis analizujący fundusze inwestycyjne dostępne na polskim rynku. Dostarcza narzędzia wspierające zarządzanie i kontrolę nad inwestycją oraz darmową wiedzę na temat inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk