• Odbierz prezent
kryptowaluty bitcoin

W Niemczech skonfiskowano kryptowaluty w ramach postępowania prowadzonego przeciwko pewnej platformie internetowej. W ciągu dwóch miesięcy prokuratorzy sprzedali skonfiskowane aktywa.

 

Konfiskata i sprzedaż kryptowalut

Jak podaje „Cointelegraph”, w Niemczech doszło do sprzedaży dużej ilości kryptowalut. 28 maja niemiecki magazyn „Der Tagesspiegel” poinformował, że prokuratorzy w Bawarii sprzedali skonfiskowane kryptowaluty o wartości około 12 mln euro. Była to największa taka sprzedaż w historii Niemiec. Według podanych informacji sprzedaż objęła 1312 bitcoinów (BTC), a także znaczące ilości innych kryptowalut, w tym 1399 bitcoin cash (BCH), 1312 bitcoin gold (BTG) i 220 ethereum (ETH). Kryptowaluty, które skonfiskowano w czasie postępowania kryminalnego, zostały sprzedane w ciągu dwóch miesięcy w 1600 oddzielnych transakcjach.

Prokuratorzy skomentowali sprzedaż w następujący sposób: „Ponieważ wszystkie kryptowaluty są narażone na ryzyko dużych wahań ceny lub nawet całkowitej utraty wartości, Centralne Biuro ds. Cyberprzestępczości w Bawarii zarządziło ich natychmiastową sprzedaż”.

Środki zostały skonfiskowane podczas postępowania przeciwko platformie online „Lesen und Lauschen”, która nielegalnie oferowała sprzedaż za drobne kwoty ponad 200 tysięcy e-booków i audiobooków. Z tej platformy korzystało co najmniej 30 tysięcy osób.

Operatorzy platformy zostali aresztowani w czerwcu ubiegłego roku przez funkcjonariuszy bawarskiego Centralnego Biura ds. Cyberprzestępczości, którzy następnie zablokowali tę witrynę.

 

Jaki los spotyka skonfiskowane aktywa?

Sprzedaż majątku skonfiskowanego w czasie postępowań kryminalnych jest powszechnie stosowaną praktyką na całym świecie. W czasie tego postępowania w Niemczech uzyskano równowartość prawie 14 mln USD ze sprzedaży kryptowalut. Natomiast w USA w styczniu tego roku pozyskano ponad 40 mln USD ze sprzedaży 3812 BTC skonfiskowanych w ramach różnych postępowań karnych i cywilnych.

 

Wpływ na rynek kryptowalut 

Można przypuszczać, że takie wyprzedaże mogą mieć pewien wpływ na obniżenie cen sprzedawanych kryptowalut, ale z pewnością nie mogą one równać się ze sprawą Mt.Gox, kiedy syndyk masy upadłościowej tej giełdy wyprzedawał ogromne ilości BTC na rynku.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk