• Odbierz prezent
Niemcy uniknęły technicznej recesji

Podczas czwartkowej sesji dużo uwagi przyciągają wstępne dane odnośnie tempa wzrostu gospodarczego w Europie w IV kwartale 2018 roku. Dużo emocji wiązało się z dzisiejszą publikacją z Niemiec, po tym jak w trzecim kwartale zeszłego roku nastąpił spadek dynamiki PKB. Niemcy na szczęcie uniknęły technicznej recesji. W ujęciu kwartalnym wyrównany sezonowo PKB nie zmienił się wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1% k/k. W skali roku gospodarka niemiecka wzrosła natomiast o 0,9% we wspomnianym okresie. Poznaliśmy także dynamikę PKB Polski, która zgodnie z oczekiwaniami wyhamowała poniżej 5,0% i wyniosła 4,9% r/r w IV kwartale 2018 roku. Wynik jednakże jest bardzo dobry, co wskazuje na odporność polskiej koniunktury na obserwowane spowolnienie w gospodarce światowej.

Jak bumerang powraca do brytyjskiego parlamentu temat Brexitu. Premier May będzie chciała uzyskać poparcie dla swojego mandatu w dalszych negocjacjach z Unią Europejską. Sprawę kompilują wczorajsze doniesienia medialne odnośnie prywatnej rozmowy głównego negocjatora po stronie brytyjskiej, który miał stwierdzić, że parlamentarzyści zostaną postawienia przed wyborem akceptacji umowy zaproponowanej przez May albo pogodzenia ze się faktem opóźnienia wyjścia z UE. W oczekiwaniu na rozwój wydarzeń brytyjska waluta pozostaje słabsza. GBP/USD oscyluje w rejonie 1,2830, natomiast EUR/GBP testuje okolice 0,8780.

Indeks dolara powrócił do wzrostów wczoraj czemu sprzyjała publikacja inflacji CPI. W styczniu wskaźnik inflacji wyniósł 1,6% wobec oczekiwanych 1,5% w skali roku. Inflacja bazowa CPI ustabilizowała się natomiast na poziomie 2,2% w skali roku, a więc wciąż powyżej celu inflacyjnego Fed. Dzisiaj z kolei zostaną opublikowane dane o sprzedaży detalicznej w USA za grudzień, które w tym okresie wypadają dobrze. Ponadto poznamy odczyt inflacji PPI oraz ilość nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

EUR/PLN

EUR/PLN dotarł w okolice górnego ograniczenia szerszego zakresu wahań, które wyznacza strefę oporu w rejonie 4,3380-4,3467. Jak na razie wzrosty w tym rejonie wyhamowały, co w przypadku wzrostu aktywności ze strony podażowej może przełożyć się na odreagowanie widocznej słabości PLN. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 4,3210.

1

EUR/GBP

EUR/GBP pozostaje w węższym zakresie wahań w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń. Od dołu barierę do powrotu do spadków pozostaje rejon 0,8710/20, natomiast od góry wzrosty ogranicza geometryczny poziom 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 0,9116 wraz z 50-okresową średnią EMA w skali dziennej. Wyjście powyżej okolic 0,8825 otworzy drogę do powrotu w rejon 0,8860.

1


Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk