• Odbierz prezent
Niemcy testują cyfrowe certyfikaty przy użyciu technologii Blockchain

Cyfrowe certyfikaty zaczynają być testowane w Berlinie jako nowy system dla absolwentów szkół.

Nowy system ma zostać wdrożony w Nadrenii Północnej-Westfalii, w Berlinie. Planuje się, że już pod koniec czerwca pierwsi maturzyści otrzymają cyfrowe certyfikaty.

Szef projektu Eric Stange przyznaje, że zainteresowanie cyfrowymi certyfikatami spotkało się z obiecującym odzewem, mówiąc:

Cyfrowa wersja jest prosta, odporna na fałszerstwa i zgodna z przepisami o ochronie danych osobowych.

Używanie papierowych certyfikatów stało się niepraktyczne, ponieważ studenci coraz częściej korzystają z usług online. Kwestie takie jak skanowanie dokumentów papierowych zostały podkreślone jako jeden z problemów. Inne kwestie to możliwość manipulowania dokumentami papierowymi lub ich podrabiania.

Federalna ustawa o dostępie do Internetu (OZG) ma na celu wprowadzenie opcji cyfrowej dla wszystkich obywateli do końca 2022 roku. Obecnie system ma być testowany w trzech krajach związkowych, zanim zostanie wprowadzony na terenie całego kraju.

Stange przyznaje, że papierowe dokumenty nie znikną całkowicie wraz z wprowadzeniem cyfrowych certyfikatów. Przyznał, że studenci nadal będą mogli uroczyście otrzymywać papierowe certyfikaty na zakończenie studiów.

Korzyści z cyfrowych certyfikatów

Stange uważa, że cyfrowe certyfikaty będą korzystne dla studentów, ponieważ powszechnie wymaga się od nich poświadczania kopii przy wysyłaniu świadectw do uczelni lub firm w celu sprawdzenia.

Cyfrowe certyfikaty pozwolą znacznie usprawnić proces weryfikacji. Do papierowych kopii dołączona będzie kopia cyfrowa. Kopia cyfrowa, która będzie przechowywana na blockchainie, będzie zawierała wartość hash, dzięki czemu będzie można udowodnić jej autentyczność potencjalnym uniwersytetom i firmom.

Obecnie ponad sto szkół w rejonie Kolonii i Akwizgranu otrzymało propozycję wzięcia udziału w teście. Szkoły otrzymają oprogramowanie, które zintegruje się z systemem zarządzania. Szkoły będą wtedy mogły uwierzytelniać i zabezpieczać świadectwa studentów za pomocą “kryptograficznego łańcucha liczb”.

BeInCrypto Polska - Niemcy testują cyfrowe certyfikaty przy użyciu technologii Blockchain


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk