• Odbierz prezent
gospodarka Niemiec
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane dotyczące inflacji w Niemczech - Jak na dane zareagował rynek walutowy

Dziś o 14:00 poznaliśmy odczyty dotyczące inflacji w największej gospodarce strefy euro. Jutro poznamy dane dotyczące pozostałych kluczowych gospodarek strefy, a także zbiorcze wskaźniki inflacji dla strefy jako ogółu.

 

W lutym nad gospodarką niemiecką pojawiło się widmo deflacji cen konsumentów. Wskaźnik CPI, który jest najpopularniejszą na świecie miarą inflacji konsumentów przyjął w lutym wartość 0% (rok do roku), natomiast wskaźnik HICP, który jest podstawowym wskaźnikiem inflacji dla strefy euro znalazł się poniżej zera  (-0,2%).

Dzisiejsze dane za marzec były pozytywne z dwóch względów: po pierwsze oba wskaźniki inflacji poprawiły się, a po drugie poprawa była lepsza od prognoz. Wskaźnik CPI (r/r) wzrósł do poziomu 0,3% przy prognozie 0,1%. W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła 0,8% przy zakładanym poziomie 0,6%. Wskaźnik HICP wykazał inflację roczną na poziomie 0,1% (prognoza: -0,1%). W ujęciu miesięcznym wykazany wzrost cen to 0,8% (prognoza 0,7%).

 

Pozytywne dane z głównej gospodarki strefy euro nie zdołały umocnić wspólnej waluty względem dolara. Tuż przed publikacją rynek zmagał się z poziomem oporu 1,134 i jak na razie popyt nie jest w stanie wyprowadzić kursu powyżej tego poziomu. Dużo może zależeć od publikacji danych ADP, które pojawią się kwadrans po publikacji danych o inflacji w Niemczech.

 

EURUSD - H4

FXMAG forex niemcy - powrót inflacji do najważniejszej gospodarki strefy euro 1


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk