• Odbierz prezent
Niemcy obniżają podatek VAT, który i tak był sporo niższy niż w Polsce

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, niemiecki rząd od 1 lipca wprowadzi niższe stawki podatku VAT, które będą obowiązywać do końca roku, czyli przez najbliższe sześć miesięcy. Oprócz tego, Bundestag przyjął także ustawę, na mocy której wypłacone zostana jednorazowe zasiłki w wysokości 300 euro na każde dziecko.

 

Niemiecki Bundestag w poniedziałek 29 czerwca przyjął ustawę wprowadzającą program wsparcia krajowej gospodarki w ramach walki ze skutkami koronawirusowego spowolnienia gospodarczego. W jego ramach dojdzie do obniżki podatku VAT - podstawowej stawki z obecnych 19% do 16% oraz stawki obniżonej (stosowanej dla wielu art. spożywczych) z 7% do 5%. Niższy VAT będzie obowiązywał przez pół roku, od początku lipca.

Oprócz tego Bundestag zatwierdził wypłatę jednorazowego świadczenia pomocowego dla niemieckich rodzin, które wyniesie 300 euro na każde dziecko (w dwóch transzach - 200 EUR we wrześniu, 100 EUR w październiku).

Półroczna obniżka VAT-u ma kosztować niemiecki budżet 13 mld euro, zaś jednorazowy zasiłek na dziecko niemal 5,5 mld euro.

 

W Polsce aktualny podatek VAT na poziomie podstawowym  23% i 8% został wprowadzony przez rząd Donalda Tuska w 2011 r., co było stawką wyższą o 1 pkt. proc. niż wcześniej (22% i 7%). Co ciekawe, wyższy VAT miał obowiązywać wyłącznie przez 3 lata, jednak obietnic jego zmniejszenia nie dotrzymały zarówno rządy PO-PSL, jak i Zjednoczonej Prawicy.

 

Pod koniec maja rząd Hiszpanii zdecydował o wprowadzeniu powszechnego dochodu gwarantowanego jako pierwszy w Europie:

Czytaj także: Dochód gwarantowany w Hiszpanii stał się faktem

Rząd w Hiszpanii uchwalił przepisy wprowadzające dochód gwarantowany. Pierwsze wypłaty rozpoczną się już w czerwcu. Jak wyglądają szczegóły tego świadczenia?   29 maja poinformowano, że rząd w Hiszpanii uchwalił przepisy wprowadzające minimalny dochód gwarantowany. Będzie on stanowił wsparcie dla .. Czytaj
Dochód gwarantowany w Hiszpanii stał się faktem


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk