• Odbierz prezent
Niemcy - inflacja najwyższa od stycznia
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty z gospodarki niemieckiej

O godzinie 14:00 opublikowano kolejną serię danych z największej gospodarki strefy euro. Tym razem były to odczyty dotyczące inflacji w Niemczech. Poranne odczyty z rynku pracy okazały się nieznacznie pozytywny. Również wskaźniki inflacji wykazały większą poprawę niż prognozowano.

 

Inflacja mierzona najbardziej popularnym wskaźnikiem – CPI – wyniosła w lipcu 0,4% (w ujęciu rocznym. Prognozy zakładały, że utrzyma się na poziomie z poprzedniego miesiąca (0,3%).

Ceny w ujęciu miesięcznym rosły o 0,3%, względem tempa 0,1% odnotowanego w czerwcu. Prognozy zakładały inflację miesięczną na poziomie 0,2%.

 

Inflacja (CPI r/r)

FXMAG forex niemcy - inflacja najwyższa od stycznia 1 

 

Niemcy, jako jeden z członków Unii Europejskiej, wykorzystują również wskaźnik HICP do zobrazowania dynamiki cen w gospodarce. Wskaźnik ten ma służyć lepszemu porównaniu poziomu inflacji wewnątrz Unii Europejskiej (więcej o wskaźniku przeczytasz tutaj: ).

Według wskaźnika HICP roczna dynamika cen w lipcu również wyniosła 0,4%, przy czym była to większa poprawa niż w przypadku wskaźnika CPI, gdyż wskaźnik HICP wskazywał na inflację w czerwcu na poziomie 0,2%.

W ujęciu miesięcznym ceny według wskaźnika HICP rosły o 0,4% (prognoza 0,3%) po tym jak miesiąc wcześniej rosły w tempie 0,1%.

 

W przypadku obu wskaźników są to najlepsze odczyty od stycznia bieżącego roku.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk