• Odbierz prezent
Niemcy i Francja - jak kształtuje się przemysł i usługi? Poznaliśmy wskaźniki PMI

23 czerwca opublikowane zostały dane dotyczące indeksu PMI z Niemiec i Francji za czerwiec:

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech: 44,6 (prognoza: 41,5; poprzednio: 36,6)

Wskaźnik PMI dla usług w Niemczech: 45,8 (prognoza: 42,0; poprzednio: 32,6)

Zbiorczy wskaźnik PMI w Niemczech: 45,8 (prognoza: 44,2; poprzednio: 32,3)

Wskaźnik PMI dla przemysłu we Francji: 52,1 (prognoza 46,0; poprzednio: 40,6)

Wskaźnik PMI dla usług we Francji: 50,3 (prognoza: 44,2; poprzednio: 31,1)

Wskaźnik łączny PMI wg. Markit we Francji: 51,3 (prognoza: 46,3; poprzednio 32,1)

Co to jest wskaźnik PMI?

PMI indeks (z angielskiego Purchasing Managers Index) jest to wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Powstaje na podstawie wyników anonimowych ankiet, które rozsyłane są do menadżerów z całego kraju. Grupa badawcza jest bardzo miarodajna, ponieważ dotyczy wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Do oceny PMI brane są pod uwagę między innymi: ilość nowych zamówień, poziom produkcji, koszt prowadzenia działalności gospodarczej, ciągłość dostaw oraz stan zatrudnienia. Ankietowani określają obecną sytuację w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mają do wyboru trzy odpowiedzi: lepsza, gorsza lub taka sama. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstają subindeksy branżowe, które następnie zostają skorygowane o czynniki sezonowe. W ostatnim już kroku obliczana jest z nich średnia ważona, przedstawiająca ostatecznie wynik wskaźnika PMI. Indeks ten jest wskaźnikiem wyprzedającym, dającym nam pogląd, jak może wyglądać sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach. Jego wynik na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny (taka sama ilość respondentów zaznaczyła w ankiecie „lepiej” oraz „gorzej”). Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.

PMI dla przemysłu Niemiec w przeszłości

Najgorszy wynik indeksu PMI w Niemczech odnotowany był po kryzysie z lat 2007-2009. Dokładnie 23 stycznia 2009 roku światło dzienne ujrzała zatrważająca wartość indeksu PMI na poziomie 32 punktów. W trakcie trwania obecnej pandemii koronawirusa mieliśmy już odczyty, które bardzo mocno zbliżyły się do tego niechlubnego rekordu. W maju 2020 roku zanotowaliśmy wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech na poziomie 34,5 punktów.

Niemcy - PMI 

Wykres odczytów wskaźnika PMI dla Niemiec (od marca 2008 roku)

PMI dla przemysłu Francji w przeszłości

Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała we Francji. Tam wyniki po kryzysie finansowym były wyższe niż w Niemczech. Najgorszy odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu zanotowany był we Francji 20 lutego 2009 roku i wyniósł 34,8 punktów. Wyższa baza sprawiła, że pandemia koronawirusa miała łatwiejsze zadanie. Majowe dane pobiły rezultat z 2009 roku, ustanawiając nowe historyczne minimum na poziomie 31,5 punktów.

Francja - PMI 

Wykres odczytów wskaźnika PMI dla Francji (od sierpnia 2008 roku)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

USA - rynek pracy i wskaźnik przemysłowy Fed z Filadelfii

Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna

Kanada - sprzedaż detaliczna

Chiny - stopy procentowe

USA - rynek nieruchomości


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk