• Odbierz prezent
Niemcy blisko recesji? Kolejne fatalne dane sektora przemysłowego

W środę 7 sierpnia Niemiecki Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące produkcji przemysłowej w czerwcu u naszego zachodniego sąsiada. Wyniki po raz kolejny okazały się gorsze od oczekiwań i to w znaczącym stopniu. Kolejne słabe odczyty, po niedawnych słabych przemysłowych PMI wskazują na coraz gorszą kondycję niemieckiej gospodarki, zbliżającą się w kierunku recesji. Jest to o tyle istotne, że korelacja pomiędzy polską gospodarką a stanem niemieckiego przemysłu jest niezaprzeczalna.

 

W czerwcu produkcja przemysłowa w Niemczech spadła aż o 1,5% w perspektywie miesięcznej, co jest wynikiem trzykrotnie gorszym od oczekiwań analityków, którzy wprawdzie prognozowali spadek w porównaniu do maja, ale zaledwie o 0,5%. Warto przypomnieć, że w maju wzrost niemieckiej produkcji przemysłowej wyniósł 0,1% m/m (dane zrewidowano z początkowych 0,3%). W ujęciu rocznym czerwcowe dane dot. produkcji przemysłowej wskazują na spadek aż o 5,2%, wobec oczekiwań analityków oscylujących wokół 3%. W maju produkcja przemysłowa spadła o 3,7% w ujęciu r/r.

 

To nie pierwsze alarmujące sygnały z niemieckiej gospodarki - wskaźnik PMI w lipcu spadł do 43,1 pkt. z 45 pkt. w czerwcu, co jest najniższą wartością od sierpnia 2012 r. Bez wątpienia odbija się to negatywnie na polskim przemyśle (którego eksport w jednej trzeciej odbywa się właśnie do Niemiec), co widać chociażby po ostatnich przemysłowych PMI za lipiec - wyniosły one 47,4 pkt., co jest nie tylko najniższym wynikiem w tym roku, niższym od rynkowych oczekiwań (prognozowano 48 pkt.), ale również najsłabszym odczytem od kwietnia 2013 r. Optymizmem nie napawają również czerwcowe dane z sektora produkcyjnego, wskazujące na nieoczekiwany spadek wartości produkcji przemysłowej (-2,7% w stosunku do czerwca zeszłego roku i -5,9% w stosunku do maja). Słabe okazały się także dane dot. produkcji budowlano-montażowej za czerwiec, wskazujące na spadek p 0,7 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego roku. 

Czytaj także: Fatalne dane z niemieckiego przemysłu - kurs euro (EUR/USD) i złotego (USD/PLN) reaguje

W środę 24 lipca poznaliśmy dane z niemieckiego przemysłu, które okazały się znacznie gorsze od oczekiwań, będąc jednocześnie najsłabszymi odczytami od siedmiu lat. Indeks PMI dla przemysłu spadł znacznie poniżej poziomu 45 punktów, co jest alarmującą wartością, sygnalizującą ryzyko recesji gospodar.. Czytaj
Fatalne dane z niemieckiego przemysłu - kurs euro (EUR/USD) i złotego (USD/PLN) reaguje

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk