• Odbierz prezent
Niedźwiedzie zdominowały GPW

W tym tygodniu warszawska giełda znów wypadła bardzo słabo. Nastroje wśród inwestorów są nieciekawe, co wiąże się z niepewnością na światowych rynkach. Ostatnia sesja tego tygodnia miała miejsce w czwartek, gdyż w piątek rynki pozostaną zamknięte ze względu na Wielki Piątek.

 

Czwartkową sesją indeks WIG zakończył trzeci spadkowy tydzień i drugi spadkowy miesiąc z rzędu. W stosunku do zamknięcia z ubiegłego piątku jego wartość spadła o 1,78% i zaliczyła roczne minima. Indeks odbił się wczoraj od poziomu 58 tys. punktów, ale na razie nic nie zwiastuje zakończenia ponad 2-miesięcznego trendu spadkowego. Na słabe nastroje na GPW znów wpływały w tym tygodniu spadki na Wall Street. Indeks S&P500 i tak zakończył tydzień na plusie, ale polski WIG reagował silniej na amerykańskie spadki, nie podążając za ruchami wzrostowymi.

Najgorzej w tym tygodniu wypadły duże spółki – indeks WIG20 stracił 2,08%, podczas gdy indeks średnich spółek (mWIG40) stracił 1,23%, a indeks małych spółek (sWIG80) tylko 1,09%.

 

WIG

wig

 

WIG20

Indeks WIG20 spadł w tym tygodniu o 2,08% i w piątek był nawet notowany poniżej poziomu 2200 punktów – po raz pierwszy od roku. W nieco ponad 2 miesiące wymazał tym samym 10 miesięcy wzrostów.

Zdecydowanie najgorszy tydzień wśród blue chipów zaliczyła Jastrzębska Spółka Węglowa, której akcje potaniały o aż 11,87%. To największy tygodniowy spadek od grudnia 2016 roku. Po wzrostowym rajdzie rozpoczętym w 2016 roku teraz inwestorzy wyprzedają akcje. W ostatnim czasie spadki nasiliły się w związku ze spadającymi cenami węgla koksującego, co sprawia, że JSW jest notowana na najniższych poziomach od połowy ubiegłego roku.

Spore spadki w tym tygodniu zaliczyła także druga ze spółek wydobywczych w WIG20 i lider tego sektora – KGHM. Cena akcji miedziowego giganta spadła o 4,55%, czyli wyraźnie mniej niż w przypadku JSW, ale i tak był to drugi najgorszy wynik wśród blue chipów. Spadków notowań KGHM nie tłumaczą jednak ceny kopali, gdyż w tym tygodniu cena miedzi rosła, a cena srebra spadła tylko nieznacznie. Spółce przeszkadzają jednak zawirowania dotyczące polityki handlowej czołowych gospodarek świata, a także problemy wewnętrzne związane ze zmianami personalnymi na najwyższych szczeblach. Jednym z ciekawszych wydarzeń tego tygodnia związanych z KGHM była rekomendacja DM BZ WBK zalecająca sprzedaż (poprzednia rekomendacja tego domu maklerskiego to Kupuj) z ceną docelową na poziomie 59,00 zł. Wycena DM BZ WBK jest więc o 32% niższa od ceny aktualnej.

Oprócz czołowych spółek wydobywczych, słabo w tym tygodniu wypadły spółki paliwowe – akcje Lotosu i PGNiG spadły o odpowiednio 4,31% i 4,24%. Trzecia, a zarazem największa ze spółek tego sektora – PKN Orlen – zaliczyła nieco mniejsze spadki (-2,19%).

Najlepiej w tym tygodniu radziły sobie telekomy – liderem wzrostów wśród blue chipów został Cyfrowy Polsat, którego akcje podrożały o 2,63% i były notowane nawet na najwyższych poziomach w tym roku. Drugi z telekomów wchodzących w skład indeksu WIG20 – Orange Polska - zakończył tydzień na tym samym poziomie co poprzedni. Taki sam los spotkał także Eurocash i Tauron. Obok Cyfrowego Polsatu, jedyną spółką w indeksie WIG20, która odnotowała w tym tygodniu wzrost był CCC (+1,30%). Druga ze spółek odzieżowych w indeksie – LPP – zaliczyła jednak mocny spadek (-3,23%).

 

wig20

 

Na plus tylko telekomy i media

Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, również w tym tylko 2 z 14 indeksów sektorowych odnotowały wzrosty. Dzięki dobrej dyspozycji Cyfrowego Polsatu indeks WIG-TELKOM zyskał 1,63%. Drugim z sektorów, który mógł dać zarobić inwestorom w okresie panowania niedźwiedzi były media. WIG-MEDIA zyskał 1,19%. Patrząc na spółki wchodzące w skład tego indeksu należy jednak zauważyć, że jest to mało płynny sektor, który nie cieszy się zainteresowaniem inwestorów indywidualnych. W ubiegłym tygodniu wzrosty zaliczyły tylko WIG-CHEMIA i WIG-BANKI. W tym tygodniu te indeksy traciły odpowiednio 0,62% i 1,21%.

Nie jest zaskoczeniem to, że najgorzej wśród indeksów sektorowych wypadł WIG-GORNIC, grupujący spółki wydobywcze. Słaby tydzień w wykonaniu liderów tego sektora, a w szczególności JSW, sprawił, że wartość indeksu spadła o 6,60%. Bardzo mocno spadł również indeks WIG-LEKI (-5,00%). Lider tego sektora – Mabion – spadł o 7,84%. Akcje Celon Pharmy spadły z kolei o 3,68%, a Biotonu o 5,52%.

W tym tygodniu słabo spisywały się także sektory budowlany, informatyczny i paliwowy. Indeks WIG-BUDOW spadł o 3,96%, WIG-INFO o 3,44%, a WIG-PALIWA o 3,03%.

 

gpw

 

Przyszły tydzień, podobnie jak obecny, również będzie składał się tylko z 4 sesji. GPW otworzy notowania dopiero we wtorek, gdyż w poniedziałek obowiązuje dzień wolny w związku z Poniedziałkiem Wielkanocnym.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk