• Odbierz prezent
Niedźwiedzie zadomowiły się na GPW

Już drugi tydzień z rzędu na warszawskiej giełdzie dominują niedźwiedzie. W tym tygodniu trudno było znaleźć spółki i sektory, które zaprezentowałyby się pozytywnie. Główne indeksy zanurkowały do poziomów niewidzianych od bardzo dawna.

 

Czytaj również: Fat Dog Games mocno w górę po informacji o wynikach sprzedaży gry Dream Alone

 

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie nie należała do najciekawszych. Indeks WIG zamknął ją co prawda na plusie, ale zyskał jedynie 0,33%, przez większość dnia poruszając się ruchem bocznym.

Nieco lepiej na tle całego rynku prezentowały się dziś blue chipy. Indeks WIG20 zyskał 0,56%. Tylko 3 z 20 spółek indeksu zanotowało spadki, a wyraźnie tracił tylko PZU (-1,32%). Najmocniejszą spółką okazał się dziś Tauron, którego akcje wzrosły aż o 4,00%. Mocno zyskiwały również CCC (+3,30%) i Lotos (+3,17%).

Przeciętnie prezentowały się dziś średnie spółki – indeks mWIG40 zyskał jedynie 0,04%. Słabo wypadły z kolei małe podmioty – indeks sWIG80 stracił bowiem 0,77%.

 

W przekroju sektorowym pozytywnie wyróżniały się spółki odzieżowe. Indeks WIG-ODZIEZ zyskał 1,93%, głównie dzięki dobrej sesji CCC. Lider wśród blue chipów – Tauron – pozwolił swojemu indeksowi sektorowemu uplasować się dopiero na drugim miejsce. WIG-ENERG zyskał dziś 0,97%). Najsłabiej prezentowały się dziś spółki z branży mediów i sektora spożywczego – indeks WIG-MEDIA stracił 1,49%, a WIG-SPOZYW 1,43%.

 

Kolejny tydzień spadków

Za nami kolejny nieudany tydzień na warszawskiej giełdzie, na który najmocniej rzutowała fatalna poniedziałkowa sesja, podczas której indeks WIG stracił ponad 2%. We wtorek indeks szerokiego rynku zszedł nawet poniżej poziomu 56 tys. punktów, co zdarzyło się po raz pierwszy od prawie 1,5 roku. Od środy obserwowaliśmy co prawda próbę odbicia, ale nie została ona podtrzymana w kolejnych dniach i tylko część spadków udało się zniwelować. Indeks WIG w ciągu 5 ostatnich sesji stracił 1,88%. W podobnym tempie spadał indeks WIG20, który stracił 1,82%. Tylko nieznacznie lepiej wypadł indeks średnich spółek (mWIG40), który spadł o 1,56%). Najgorzej spisywały się z kolei małe podmioty. Indeks sWIG80 stracił aż 3,79% i zszedł do poziomów najniższych od prawie 2 lat.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

WIG20 prawie cały na czerwono

Choć najmocniej w tym tygodniu traciły małe spółki, to słabość giełdy i tak najmocniej odzwierciedla sytuacja wśród blue chipów. Jedynie 4 z grona 20 kluczowych spółek giełdy odnotowały w tym tygodniu wzrost ceny akcji. Alior, LPP i słaby w piątek PZU zaliczyły wzrosty na poziomie nieco ponad 1%. Najmocniejszą spółką, głównie dzięki piątkowej sesji okazał się Tauron. Akcje spółki energetycznej spadały co prawda w poniedziałek po informacji o żądaniach odszkodowania ze strony spółek grupy Polenergia, ale od wtorku systematycznie rosły. W ujęciu całego tygodnia akcje Tauronu podrożały o 5,88%.

Najsłabszą spółką w gronie blue chipów okazała się kontynuująca  spadki z ubiegłego tygodnia Jastrzębska Spółka Węglowa. Jej akcje potaniały w tym tygodniu o 7,51%, a w ciągu 2 tygodni skala spadków to już ok. 12%. Drugą najsłabszą spółką w gronie blue chipów był mocny w piątek CCC. Spółka ta nie szła w tym tygodniu śladem lidera sektora odzieżowego (LPP), który zakończył tydzień na plusie. Akcje CCC spadły w ciągu ostatnich 5 sesji o 6,32%. Spółka w środku tygodnia poinformowała o decyzji Walnego Zgromadzenia w sprawie wypłaty dywidendy. Będzie ona niższa niż przed rokiem i wyniesie 2,30 zł na akcję (w porównaniu do 2,59 zł rok wcześniej). Trzecią ze spółek indeksu WIG20, która zaliczyła mocne spadki była PGE, której akcje spadły o 5,59%. Spółka nie skorzystała na tym, że inny podmiot z sektora energetycznego w tym tygodniu notował mocne wzrosty.

 

wig20

 

Jedynie chemia na małym plusie

Przechodząc już do samego przekroju sektorowego jedyną grupą spółek, która nie poddała się w tym tygodniu negatywnym nastrojom był sektor chemiczny. Indeks WIG-CHEMIA jako jedyny z grona 14 indeksów sektorowych odnotował wzrost, ale zaledwie o 0,18%. Najgorzej w tym tygodniu zaprezentowały się spółki z branży mediów, które tydzień temu prezentowały się z kolei najlepiej, pomimo mocnych spadków na giełdzie. Indeks WIG-MEDIA stracił w tym tygodniu 4,78%, a zawiedli przede wszystkim liderzy sektora: Wirtualna Polska (-5,30%) i Agora (-6,90%). Fatalnie zaprezentowały się także spółki budowlane – indeks WIG-BUDOW stracił 4,50%, przy mocno tracącym Budimexie (-7,97%). Kolejne dwa słabe w tym tygodniu sektory to spożywczy i wydobywczy – indeks WIG-SPOZYW stracił 3,73%, a WIG-GORNIC 3,79%. Jak widać na poniższym wykresie, spadki rozlały się szeroko po najważniejszych sektorach giełdy i ten tydzień inwestorzy kończą w nieciekawych nastrojach.

 

gpw


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk