• Odbierz prezent
Niedźwiedzie opanowały amerykański rynek. Czy to oznacza, że czeka nas krach?

Rynkowy sentyment to ważny aspekt inwestycji na rynkach kapitałowych. Wiemy, że większość zazwyczaj nie ma racji. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co myśli większość. Takie statystyki są prezentowane zarówno dla naszego lokalnego rynku, jak i obejmujące nastawienie inwestorów amerykańskich. Sprawdźmy co się zmieniło przez ostatni tydzień.

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków spadła z 53% do 47,9%. Jednak jest to wciąż najliczniejsza reprezentacja na polskim parkiecie. Za to liczba rynkowych niedźwiedzi wzrosła z 23,5% do 24,5%. Zwiększyła się również liczba respondentów opowiadających się za trendem bocznym. Obecnie jest ich 27,6% w stosunku do 23,5% w zeszły czwartek.

INI

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego w perspektywie następnych 6 miesięcy. Najnowszy wynik przedstawia drastyczny spadek rynkowych byków o -9,9% do 24,4%, a także niemal identyczny wzrost niedźwiedzi o +9,7% do 47,8%. Za to bardzo stabilnie utrzymuje się poziom inwestorów o neutralnym nastawieniu do rynku. W ostatnim tygodniu przybyło ich jedynie +0,2% do 27,8%.

AAII

Źródło: aaii.com

Strach i chciwość

Znacząco spadł również Fear & Greed Index, który jeszcze tydzień temu miał wartość 66 punktów, a dziś znajduje się w rejonie neutralnych i wynosi 51 punktów. Potrafi on osiągać naprawdę ekstremalne wartości. Przed załamaniem spowodowanym pandemią koronawirusa widzieliśmy 97 punktów, natomiast w połowie marca spadł do 3 punktów.

fear greed index 

Źródło: money.cnn.com

Sytuacja na giełdach

Po bardzo impulsywnych spadkach, które rozpoczęły się w połowie zeszłego tygodnia i zakończyły na początku obecnego, widzimy drastyczną zmianę w postrzeganiu rynku przez inwestorów. Zdecydowane zwiększenie się obozu niedźwiedzi, to paradoksalnie bardzo byczy sygnał. W efekcie, kolejne dni przyniosło spore odbicie. Pomimo tego, pesymistyczne nastroje wciąż się utrzymują. Czy można z tego wnioskować, że czekają nas dalsze zwyżki? Ciężko wyrokować, ponieważ decyzje inwestycyjne każdy musi podejmować indywidualnie. Natomiast takie statystyki, powinny znacznie ułatwić podjęcie decyzji.

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk