• Odbierz prezent
Niedźwiedzie nastroje na większości parkietów europejskich! Rynki wstrzymują oddech przed wystąpieniem J. Powella
fot. freepik.com

Dobrze wyglądający WIG20 nie uzyskał w czwartek wsparcia ze strony rynków bazowych i nie wykorzystał wcześniejszego przełamania oporu na poziomie 2300 pkt. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie sesję ze spadkiem o 0,7%, jednak utrzymał kilkupunktowy zapas powyżej wspomnianego poziomu. Spod presji zdołał wymknąć się jedynie mWIG40, który zyskał 0,4% i wyznaczył nowe 14-letnie maksimum. Sztuka ta nie udała się natomiast indeksowi małych spółek – sWIG80 stracił na zamknięciu sesji 0,1%. Niedźwiedzie nastroje towarzyszyły w czwartek zdecydowanej większości parkietów europejskich i przeniosły się za ocean, przerywając tym samym 5-dniową serię wzrostów indeksu S&P500, który stracił 0,6%.

Rynki w drugiej połowie tygodnia uruchomiły tryb wyczekiwania na kluczowe wydarzenie rozpoczętego wczoraj sympozjum w Jackson Hole, a mianowicie wystąpienia J. Powella. Szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej rozpocznie dziś swoje wystąpienie w okolicach godziny 16:00 czasu polskiego, dlatego należy spodziewać się, że do tego momentu światowe rynki mogą pozostawać w swego rodzaju zawieszeniu. Wczoraj mogliśmy zapoznać się z jastrzębimi komentarzami niektórych członków FOMC – wywiadów udzieliła m.in. E. George oraz J. Bullard. Szefowa Fed Kansas, E. George stwierdziła, że silna fala zakażeń obserwowana w USA może wprawdzie wpłynąć na rynek pracy, jednak nie wykolei gospodarki tak jak miało to miejsce w poprzednim roku. Podobne stanowisko zaprezentował J. Bullard, który dodał, że tapering powinien rozpocząć się już teraz i zakończyć w I kw. 2022 r.

Uważamy, że ewentualna zapowiedź rozpoczęcia procesu redukowania skupu aktywów jeszcze w tym roku może mieć charakter warunkowy. Warto zauważyć, że dzienna liczba zakażeń w USA od kliku dni utrzymuje się w okolicach 150 tys. przypadków, co nawet przy tak dużym poziomie zaszczepienia społeczeństwa amerykańskiego każde zachowywać ostrożność. Natomiast ewentualne opóźnienie taperingu do I kw. 2022 r. powinno być odebrane przez rynek pozytywnie ze względu na to, że inwestorzy mieli już sporo czasu, by oswoić się ze scenariuszem, zgodnie z którym zacieśnianie miałoby wystartować jeszcze w tym roku. Nie jest jednak wykluczone, że inwestorom będzie musiała wystarczyć ogólna i pozbawiona konkretów zapowiedź rozpoczęcia taperingu w nieokreślonej bliżej przyszłości.

W momencie pisanie komentarza, kontrakty futures na najważniejsze europejskie indeksy oscylują wokół poziomu neutralnego. Eurodolar nieznacznie umacnia się i notowany jest w okolicach 1,176 EUR/USD.


Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego. Ukończył kierunek Finanse i Rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej Warszawie oraz studia podyplomowe w zakresie Analizy danych – big data na tejże uczelni. Posiada licencję doradcy inwestycyjnego oraz maklera papierów wartościowych. Z Domem Inwestycyjnym Xelion związany od 2016, od czterech lat pełni rolę analityka rynków finansowych, a także analityka biznesowego w obszarze rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk