• Odbierz prezent
Niedopracowany Cyberpunk 2077 ciąży CD Projekt. Urzędnicy sprawdzą czy podczas premiery nie oszukano klientów

Niezbyt udana premiera Cyberpunka 2077 dość mocno ciąży CD Projekt i nie chodzi tu wyłącznie o kurs akcji, które i tak są już tańsze o ponad 40% niż przed wypuszczeniem gry. Spółka ma już na koncie pięć pozwów zbiorowych od amerykańskich inwestorów, którzy czują się oszukani pompowaniem marketingowego balonika. Oprócz tego UOKiK - znany z nakładania wielomilionowych kar - w odpowiedzi na skargi graczy sprawdzi czy podczas wypuszczenia Cyberpunka 2077 nie doszło do zbiorowego naruszenia interesów konsumentów.

 

Z artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił się z prośbą o złożenie wyjaśnień do spółki CD Projekt?
 • Jakie zastrzeżenia wobec Cyberpunka 2077 zgłaszają konsumenci?
 • Które fundusze obstawiają spadki ceny akcji CD Projekt?

 

Urząd ochroni konsumenta przed niedopracowaną grą?

Jak wynika z doniesień Dziennika Gazety Prawnej, problemami z Cyberpunkiem 2077 zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wystąpił do CD Projektu z prośbą o wyjaśnienia. UOKiK interesuje się szczególnie tym, w jaki sposób spółka rozpatruje reklamacje niezadowolonych nabywców jej flagowej gry i na jakich zasadach zwraca pieniądze klientom, którzy wzięli udział w programie reklamacyjnym („Help me Refund”). Oprócz tego Urząd sprawdzi postępy prac nad zapowiedzianymi przez CD Projekt poprawkami do Cyberpunka 2077, szczególnie w wersjach na konsole starszej generacji (Xbox One, PlayStation 4). Pierwsza gruntowna poprawka ma pojawić się „już w styczniu”, zgodnie z zapowiedziami spółki.

Zainteresowanie UOKiK-u działalnością CD Projekt jest szczególnie związane z premierą Cyberpunka 2077 na wspomniane konsole ósmej generacji. Gra w wersji konsolowej nie została bowiem zoptymalizowana w zadowalający sposób - wielu odbiorców narzekało, że jest w zasadzie niegrywalna, zarówno pod względem płynności, rozdzielczości, jak i stabilności rozgrywki, szczególnie w wersji na konsole PlayStation 4. To zaś doprowadziło do tego, że Sony 17 grudnia usunął Cyberpunka 2077 ze swojego sklepu PlayStation Store, aż do czasu wypuszczenia przez CD Projekt stosownych patchy (aktualizacji), które sprawią, że gra będzie uruchamiać się na konsoli PS4 w wystarczającej jakości.

Wypuszczenie na rynek gry, która nie jest przystosowana do poprawnego działania na urządzeniach, na które jest sprzedawana (w tym przypadku mowa o konsolach starszej generacji) może zostać uznane za nieuczciwą praktykę rynkową i w skrajnym przypadku doprowadzić do tego, że UOKiK nałoży na spółkę karę finansową o maksymalnej wysokości 10% rocznego obrotu. Nie bez znaczenia może pozostać fakt, że prezes spółki Adam Kiciński na wideokonferencji po publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał, na kilka dni przed premierą (25 listopada) stwierdził, że Cyberpunk 2077 na konsolach starej generacji działa „zadziwiająco dobrze”. W tej chwili jednak scenariusz ukarania CD Projekt jest nie tylko bardzo mało prawdopodobny, ale i odległy w czasie - UOKiK nie wszczął postępowania w sprawie najnowszej gry CD Projektu, a jedynie zwrócił się do spółki z prośbą o złożenie wyjaśnień. Gdyby twórcy Cyberpunka 2077 konsekwentnie odmawiali współpracy z Urzędem, a kolejne udostępniane poprawki do gry nie poprawiałyby jakości rozgrywki na starszych konsolach, wówczas dopiero groźba sankcji finansowych mogłaby okazać się realna.

Czytaj także: Cyberpunk 2077 usunięty ze sklepu PlayStation. Kurs CD Projekt runął... drugi raz w tym tygodniu

Powolny powrót optymizmu na akcjach CD Projekt po niezbyt udanej premierze Cyberpunka 2077 to już przeszłość. Po problemach z grą w wersji na konsole starszej generacji, zapewnieniach spółki o możliwości zwrotu pieniędzy i obietnicach wypuszczenia poprawek nadszedł cios od producenta konsoli PlaySta.. Czytaj
Cyberpunk 2077 usunięty ze sklepu PlayStation. Kurs CD Projekt runął... drugi raz w tym tygodniu

 

Jedni liczą na spadki, inni dokupują

Warto również dodać, że czołowa polska spółka gamingowa po grudniowej premierze Cyberpunka 2077 stała się najchętniej „rozgrywaną na krótko” spółką na warszawskim parkiecie. W rejestrze krótkiej sprzedaży prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego na osiem zarejestrowanych podmiotów aż pięć obstawia spadki CD Projekt. Większość dużych funduszy posiadających pozycję short na CD Projekt otworzyło je już po niezbyt udanej premierze flagowej gry - pierwszym był jednak nowojorski Melvin Capital Management LP, który zaczął rozgrywać spadki CD Projekt już 22 września, przy kursie akcji przekraczającym 400 PLN (wówczas wartość netto pozycji krótkiej wyniosła 0,55% kapitalizacji CDR). Fundusz powiększył swoją pozycję na ostatniej zeszłorocznej sesji (30 grudnia), osiągając 1,12% wartości pozycji krótkiej netto przy cenie akcji 274,7000 PLN.

Swoistym weteranem obstawiania spadków CD Projekt jest natomiast najbardziej aktywny fundusz shortujący spółki na GPW - brytyjski Marshal Wace LLP. Wprawdzie zdecydował się on na otwarcie krótkiej pozycji na CDR dzień po premierze Cyberpunka 2077 (11 grudnia), to jednak pierwsze shorty zajmował już na przełomie 2018 i 2019 r., kiedy obstawianie spadków czołowej spółki gamingowej z GPW nie było jeszcze zbyt popularne. Aktualnie Marshall Wace posiada pozycję krótką o wartości 0,56% netto, wyliczoną na zamknięciu piątkowej sesji (239,9000 PLN).

FXMAG akcje niedopracowany cyberpunk 2077 ciąży cd projekt. urzędnicy sprawdzą czy podczas premiery nie oszukano klientów cd projekt sa cdr.pl cd projekt akcje cd projekt cd projekt uokik uokik cyberpunk 2077 cyberpunk premiera cyberpunk 2077 pozew zbiorowy na cd projekt pozew na cd projekt 1

To jednak wyłącznie jedna ze stron medalu - jedne fundusze liczą na spadki ceny akcji CD Projektu, podczas gdy inni inwestorzy instytucjonalni w obecnej sytuacji dostrzegają okazję do zakupów po korzystniejszych kursach. Pod koniec zeszłego tygodnia amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley dokupił akcji CD Projekt, zwiększając swoje zaangażowanie z 4,65% do 5,11% (o 0,46%).

 

Czytaj także: Twoja strona internetowa może zniknąć bez Twojej wiedzy. Jeden z urzędów stanie się cenzorem internetu

Oszustwa finansowe, nieuczciwe programy inwestycyjne i przede wszystkim piramidy finansowe od zawsze były problemem w naszym kraju. Być może jest to uogólnienie, jednak wydaje się że Polacy są wyjątkowo podatni na wizje zmiany dotychczasowego życia i „złote góry” obiecywane przez oszustów. Pozorna a.. Czytaj
Twoja strona internetowa może zniknąć bez Twojej wiedzy. Jeden z urzędów stanie się cenzorem internetu

Notowania: CD Projekt SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CDR/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk