Reklama
WIG82 682,11+1,38%
WIG202 434,42+1,65%
EUR / PLN4,31-0,14%
USD / PLN3,99-0,11%
CHF / PLN4,42+0,19%
GBP / PLN5,04+0,08%
EUR / USD1,08-0,03%
DAX18 492,02+0,08%
FT-SE7 964,50+0,41%
CAC 408 225,17+0,25%
DJI39 806,31+0,12%
S&P 5005 247,19-0,02%
ROPA BRENT86,40+0,82%
ROPA WTI82,46+0,91%
ZŁOTO2 209,12+0,79%
SREBRO24,63+0,24%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niedobór pracowników i produktów napędza ceny w usługach

Millennium analizy i komentarze | 10:22 13 lipiec 2021
Niedobór pracowników i produktów napędza ceny w usługach
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Europejski Bank Centralny zmienia cel inflacyjny Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego po rozpoczętym w ub. roku przeglądzie strategii polityki pieniężnej zmieniła cel inflacyjny w strefie euro. Poprzednio był on definiowany jako wskaźnik inflacji konsumenckiej „blisko ale poniżej 2,0% r/r w średnim okresie”. Obecnie cel inflacyjny będzie rozumiano jako inflacja konsumencka wynosząca 2,0% r/r w średnim okresie”.

Rada prezesów podkreśla, że cel ten jest symetryczny,

„co oznacza, że odchylenie inflacji w górę od celu jest równie niepożądane co odchylenie w dół”. Uznano jednocześnie, że miarą sytuacji cenowej pozostanie zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (HICP). Rada zaznacza jednak, że będzie uwzględniała przy swoich decyzjach jako uzupełniające wskaźniki kosztów użytkowania mieszkania przez właścicieli. W dużym uproszczeniu jest to próba rozwiązania problemu braku uwzględnienia w HICP cen nieruchomości mieszkaniowych, które nie są traktowane jako dobra konsumpcyjne a jako inwestycje (w koszyku HICP włączone są jednak koszty wynajmu mieszkań, które mają niewielką wagę w całości dóbr i usług konsumpcyjnych).

Jednocześnie potwierdzono stopy procentowe EBC jako główne instrumenty polityki pieniężnej,

zaznaczając, że inne obecnie stosowane narzędzia mogą być także wykorzystane w przyszłości. Niewielka zmian sformułowania celu inflacyjnego, motywowana głównie chęcią trwalszego zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych, nie wpływa naszym zdaniem zasadniczo na perspektywy polityki pieniężnej w strefie euro. Komisja Europejska podnosi prognozy PKB i inflacji dla Unii Europejskiej W letniej rundzie projekcyjnej Komisja Europejska podniosła prognozę wzrostu gospodarczego na 2021 r. dla Unii Europejskiej do 4,8% z 4,3% szacowanego w połowie maja.

Reklama

 

Dla 2022 r. korekta miała mniejszą skalę, gdyż oczekiwania podwyższono do 4,5% z 4,4%

Komisja Europejska zaznacza, że za rewizją przemawia lepszy od założeń odczyt za 1Q br. Według bieżących prognoz gospodarka strefy euro w pełni odrobi starty wywołane pandemią w 4Q 2021 r., a więc o kwartał wcześniej niż wcześniej przewidywano. Tempo powrotu do poziomu sprzed pandemii będzie jednak mocno zróżnicowane pomiędzy gospodarkami. Komisja zaznacza, że bilans czynników ryzyka dla wzrostu gospodarczego Unii Europejskiej jest w dużym stopniu zrównoważony. Szybszy od założeń wzrost cen energii i surowców oraz przedłużające się „wąskie gardła” w przemyśle skutkowały podniesieniem również prognoz inflacji konsumenckiej dla niemal wszystkich krajów Wspólnoty. Kierunek korekt prognoz Komisji Europejskiej był w dużym stopniu spodziewany.

Mniej optymistyczne nastroje dotyczące koniunktury w Niemczech Indeks Instytutu ZEW

obrazujący oczekiwania analityków i inwestorów dotyczące koniunktury w Niemczech spadł w lipcu do 63,3 pkt z 79,8 pkt miesiąc wcześniej, tj. do najniższego poziomu od stycznia. Odczyt okazał się sporo niższy od konsensusu prognoz, który kształtował się na poziomie 75,5 pkt. Raport ZEW nie precyzuje przyczyn obniżenia się wskaźnika. Naszym zdaniem przypisać go można nasileniu pandemii w niektórych regionach Europy, np. w Wielkiej Brytanii oraz przedłużającym się opóźnieniom dostaw materiałów i produktów do niemieckich fabryk, co związane jest z globalnymi „wąskimi gardłami” w łańcuchach dostaw w przemyśle. Niemniej poziom indeksu ZEW jest nadal wysoki, co odzwierciedla optymizm ankietowanych ekspertów dotyczący aktywności gospodarczej w Niemczech.

Niedobór pracowników i produktów napędza ceny w amerykańskich usługach Indeks ISM

Reklama

dla amerykańskiego sektora usług obniżył się w czerwcu do 60,1 pkt z 64,0 pkt przed miesiącem, tj. z najwyższej wartości w historii danych. Pomimo spadku indeks nadal znacząco przewyższa poziom 50 pkt oddzielający spowolnienie od ożywienia potwierdzając dynamiczną poprawę koniunktury w największym sektorze gospodarki po zniesieniu większości obostrzeń. Ankietowane w badaniu przedsiębiorstwa wskazują jednak, że tempo ekspansji ograniczane jest przez opóźnienia dostaw materiałów i produktów, ich silnie rosnące ceny oraz braki pracowników - składowa zatrudnienia w indeksie ISM obniżyła się po raz pierwszy w tym roku poniżej poziomu 50 pkt. Według członków Fed czynniki te dość szybko wygasną. Piętrzą się jednak ryzyka dla presji inflacyjnej i płac także w średnim okresie, a część uczestników rynków finansowych oczekuje pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych już w 2022 r.

Minutki po czerwcowym posiedzeniu Fed

nie dostarczają nowych informacji Protokół po czerwcowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej potwierdza, że członkowie zaczynają myśleć o dostosowaniu polityki pieniężnej do post-pandemicznej rzeczywistości. Część z nich zaznacza, że napływ nowych informacji przemawia za wcześniejszym niż się spodziewali rozpoczęciem zmniejszania sumy bilansowej banku centralnego USA (tapering). Inni członkowie z kolei podkreślają dużą niepewność dotyczącą kontynuacji ożywienia oraz realizacji celów Fed, a zatem należy wykazać się cierpliwością w rozpoczęciu normalizacji polityki pieniężnej.

Członkowie Fed nie zdecydowali się dokładnie określić,

kiedy redukcja sumy bilansowej mogłaby się rozpocząć, wskazuje jedynie, że jego termin będzie uzależniony od napływu danych z gospodarki. Oczekiwania rynkowe, na które powołano się w protokole, wskazują na początek zmniejszania sumy bilansowej Fed w 1Q 2022, a koniec skupu aktywów miałby nastąpić w 4Q 2022. Bankierzy centralni w strefie euro rozmawiali o możliwości zakończenia pandemicznego skupu aktywów Według opisu czerwcowego posiedzenia Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego poddano pod dyskusję możliwość ograniczenia skali aktywów. Nie dokonano jednak modyfikacji w wielkości programów w obawie o wzrost rentowności skutkujący pogorszeniem warunków finansowych. Zakładamy, że pandemiczny program skupu aktywów będzie kontynuowany zgodnie z planem, tj. do końca marca 2022 r.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej