• Odbierz prezent
Niedobór bitcoinów
fot. freepik.com

Wraz z BTC, po raz kolejny osiągającym szczytowe wartości na światowych giełdach, wielu inwestorów znów zastanawia się nad alokacją kapitału w kryptowaluty.

Czym jest bitcoin i czy powinieneś w niego zainwestować? Prostą tezę inwestycyjną zawrzeć możemy w dwóch krótkich punktach - bitcoin jest:

  • Cyfrowym złotem z ograniczoną podażą w wysokości 21 milionów jednostek. Ludzie koordynują swoje działania, aby zbierać niedobór bitcoinów w celu przechowywaniu wartości i przekazywania ich w czasie oraz przestrzeni. 
  • Globalnym pieniądzem z najwyższymi gwarancjami transferowalności, niezależnie od tego, kim jesteś. 

Dualność pieniężno-surowcowa bitcoina w zaskakujący sposób przenosi nas do czasów, gdy twarda waluta miała pokrycie w kruszcu. Można argumentować, że pieniądz nie wymaga pokrycia w czymkolwiek, lecz nawet i ten argument nie odbiera bitcoinowi jego wartości.

Wiele osób rozumie sposób działania konsensusu w sieci bitcoin (dojścia do porozumienia między rozproszonymi po całym świecie węzłami walidującymi transakcje), opierającego się na algorytmie Proof of Work. Potocznie nazywane „kopanie/wydobywanie” kryptowalut odnosi się do procesu przeznaczania mocy obliczeniowej na rozwiązanie zagadki kryptograficznej. Jeśli okażesz się w tym skuteczny (co zależy głównie od ilości kapitału przeznaczonego na sprzęt górniczy oraz technologii), dostaniesz w nagrodę nowe bitcoiny. Wydobędziesz je z cyfrowych skał, wiercąc mocą obliczeniową w taki sam sposób, jak wiele lat temu robiono to za pomocą dynamitu i łopat gdzieś w delcie Amazonki.

Obecne koszty wydobycia jednego bitcoina wynoszą od około 5 do 13 tysięcy USD, w zależności od cen prądu.

Rzadko jednak w ogólnej myśli społeczności kryptowalut pojawia się akceptacja naturalnego rozszerzenia tego procesu. Większość z nas bitcoiny zwyczajnie kupuje. Robiąc to, musimy przekonwertować istniejące zasoby – w tym wypadku zarobione pieniądze, aby zdobyć BTC. Analogię do Dowodu Pracy odnaleźć możemy zatem również w czynności zakupu bitcoinów.

Jaką zatem wartość posiada cyfrowe złoto? W momencie pisania tego artykułu rynek wyceniał je na ponad 19 tysięcy dolarów. Podążając za prawem wielkich liczb i spójną mądrością kolektywu, być może rzeczywiście rynek ma rację i warto się bitcoinem zainteresować nieco bliżej?

Dlaczego wysoki kurs bitcoina zmienia percepcję?

Z zaskakująco prostego powodu - domniemane bańki spekulacyjne charakteryzują się finalnością. Kiedy już dane aktywa zaprzestają wzrostów i bańka pęka, nigdy więcej nie powracają do swojej szczytowej wyceny rynkowej.

Nawet jeśli mowa o bańkach na indeksach takich jak SP500 – zauważmy, że kompozycja akcji firm w indeksie diametralnie ulega zmianie. Indeksy podążają za duchem czasu i postępem, co pokazuje niedawne umieszczenie Tesli w S&P. Spekulacyjna wartość aktywów bańkowych na zawsze pozostaje już tylko opisem historycznym.

Tymczasem bitcoin zbliża się do swojego ATH (All Time High). Z niedowierzaniem w oczach świat spogląda na cyfrowego tulipana, który, pomimo długich lat bez wody, zachował się całkiem przyzwoicie i po raz kolejny zdobi pałace Internetu.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Pseudonim Stokarz

Zafascynowany technologią kryptowalut od 2017 roku. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i obserwacjami.  Redaktor na portalu Bithub.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk