• Odbierz prezent
NIE złoto, NIE akcje, a rośnie stabilnie i chroni przed inflacją – co to jest?
fot. Źródło grafiki głównej: https://wiadomosci.com/tutaj-krecono-komedie-sami-swoi-wakacyjna-podroz-sladami-kargula-i-pawlaka/kargul-pawlak/

Jeśli jakimś cudem wciąż śpisz spokojnie i nieświadomie… najwyższy czas zacząć martwić się inflacją. We wrześniu 2021 roku inflacja w Polsce sięgnęła do 5,8% (najwięcej od przeszło 20 lat). Według ekonomistów na początku przyszłego roku inflacja konsumencka przekroczy 6%. Inwestorzy od kilku miesięcy przeszukują rynek pod kątem instrumentów, które zabezpieczą kapitał przed utratą wartości. Czy inwestycja w grunt jest dobrym pomysłem? Czy można zrobić to bez „brudzenia rąk”, za jednym kliknięciem? Sprawdzamy!


Ważne założenie: analizie poddane zostaną jedynie grunty orne. Po pierwsze dlatego, że chce zminimalizować wpływ wzrostu cen domów i mieszkań (jaki obserwujemy w przypadku działek budowlanych, czy rekreacyjnych). Po drugie grunty rolne są z reguły tańsze niż pozostałe kategorie, więc prawdopodobnie będą w zasięgu portfela większej ilości inwestorów.


Ważna uwaga: istnieje oczywiście możliwość odrolnienia gruntu - wiąże się to z dużą liczbą formalności oraz opłatami, a pozytywna decyzja nie jest gwarantowana. Kosztowna jest również kwestia podłączenia mediów. Więcej o procedurze odralniania tutaj, natomiast na potrzeby wstępnej analizy inwestycji należy pamiętać, że na cenę gruntu ornego wpływać będzie, ogólnie ujmując, potencjał przekształcenia w grunt pod budowę. 

 

Dlaczego grunt miałby być lepszy od złota czy akcji?

 

Pierwsze co w kontekście inflacji nasuwa się na myśl wielu obserwatorom rynku to złoto. Być może przekonanie to ma swój początek w czasach, gdy pieniądz był ekwiwalentem złota, a pierwsze próby rozdziału kończyły się właśnie utratą wartości monety. 

Drugą opcją, z którą porównywać będziemy grunty, jest inwestycja w akcje. Te postrzegane są jako zabezpieczenie na kanwie teorii, że wyższe ceny oznaczają wyższe zyski przedsiębiorstw.

Za ochronną mocą samych gruntów stoi z kolei hipoteza, że rosnące ceny produktów z płodów rolnych podnoszą ceny ziem, z których płody te można czerpać.


Porównanie w liczbach:


Zarówno w historii Polski, jak i USA można również wyłuskać krótsze i dłuższe okresy, gdy rynki akcji czy złota były znacznie bardziej lub znacznie mniej lukratywne niż rynek gruntów, jednak tym, co przemawia na korzyść ostatniego, jest niższe ryzyko (mierzone odchyleniem standardowym). Spójrzmy na wykres ukazujący dynamikę wzrostów gruntów ornych w Polsce:FXMAG pozostałe nie złoto, nie akcje, a rośnie stabilnie i chroni przed inflacją – co to jest?  akcje, co to jest nieruchomość rolna, co to piramida finansowa, czy złoto będzie dalej rosło, czy złoto będzie rosło, gpw, grunty, grunty antropogeniczne, grunty bi jaki podatek, grunty budowlane, grunty ekspansywne, grunty gminne, grunty niespoiste, grunty nośne, grunty orne, grunty orne a budowa, grunty orne a budowa domu, grunty orne a rolne, grunty orne cena, grunty orne klasy, grunty orne na świecie, grunty orne olx, grunty orne pod zabudowę, grunty orne polska, grunty orne sprzedam, grunty rolne, grunty rolne na sprzedaż, grunty rolne na sprzedaż dolnośląskie, grunty rolne zabudowane, grunty skarbu państwa warszawa, grunty spoiste morenowe skonsolidowane, inflacja, inflacja ppi, jak działa piramida finansowa, jak można zainwestować w grunty rolne?, jak sprzedać grunty rolne, krajowy ośrodek wsparcia rolnictwa, kupno ziemi rolnej, kupno ziemi rolnej formalności, kupno ziemi rolnej opłaty notarialne, kupno ziemi rolnej przez nie rolnika, kupno ziemi rolnej przez rolnika, nieruchomość gruntowa, nieruchomość rolna, nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne, nieruchomość rolna definicja, nieruchomość rolna jak sprawdzić, nieruchomość rolna ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, nieruchomość rolna zabudowana, nieruchomość rolna zabudowana co to jest, nieuregulowane grunty, ochorna przed inflacja, oriflame piramida finansowa, piramida finansowa, piramida finansowa co to, piramida finansowa jak działa, polska grunty orne, r grunty orne, sposób korzystania grunty orne, sposób korzystania r - grunty orne, sprzedam grunty rolne, wniosek o kupno ziemi, wniosek o odszkodowanie za grunty przejęte pod drogi, wykształcenie rolnicze a kupno ziemi, zmiana tuz na grunty orne,inwestowanie w grunty 1

 Źródło: https://forsal.pl/artykuly/922257,ceny-ziemi-w-polsce-2015-prognozy-cen-grunty-rolne-przepisy-o-obrocie-ziemia.html

 

W tym czasie WIG przynajmniej 3 razy przyprawiłby Cię o skok ciśnienia.

Jak można zainwestować w grunty rolne?


Uprzedzam z góry, że możliwości jest tutaj bardzo mało. Tradycyjnym sposobem jest „fizyczne” kupno kawałka ziemi, a co za tym idzie konieczność znalezienia odpowiedniej oferty, dobicia targu z właścicielem i wizyty u notariusza. Ponadto zasady obrotu działkami rolnymi reguluje ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego.

Zgodnie z dokumentem:

  • Każda osoba, niemająca statusu rolnika i nieprowadząca działalności gospodarczej może bez konsekwencji nabyć grunty rolne poniżej 1 ha.
  • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa posiada prawo pierwokupu. Oznacza to, że inwestor może nabyć działkę pod warunkiem, że w terminie 1 miesiąca od rozpoczęcia procedury notarialnej, KOWR nie wyrazi zainteresowania kupnem (lub nie zgłosi innych uwag).
  • Nabycie nieruchomości rolnej powyżej 1 ha wymaga zgody Dyrektora Generalnego KOWR. KOWR i w tym przypadku ma prawo pierwokupu. Co więcej, prawo nakłada na inwestora obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna przez co najmniej 5 lat. Dopiero po tym czasie może on taki grunt odsprzedać lub wydzierżawić.


Są jedna wyjątki, do których nie stosuje się przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Odsyłam na stronę KOWR: https://www.kowr.gov.pl/ukur 

W obliczu funkcjonującego prawa próżno więc szukać mniej angażujących form inwestycji w polskie grunty rolne — nie istnieją ani fundusze ETF, ani CFD, ani kontrakty terminowe, które umożliwiałyby tego typu ekspozycję. Niewątpliwa zaleta takiego stanu rzeczy to mała ilość kapitału spekulacyjnego.


W ramach ciekawostki, ale i przestrogi: do niedawna istniała piramida finansowa (podająca się rzecz jasna za legalnie działający fundusz „WI Inwestycje Rolne”). O skali przestępstwa przeczytasz tutaj:

Czytaj także: W Investments - niewygodna historia piramidy finansowej pod państwowym nadzorem

We wtorek 25 lutego funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne trzy osoby podejrzane o współudział w tworzeniu piramidy finansowej, w ramach której ponad dwa tysiące poszkodowanych inwestorów straciło łącznie 600 mln złotych. Mimo, że CBA w swoim komunikacie o zatrzymaniac.. Czytaj
W Investments - niewygodna historia piramidy finansowej pod państwowym nadzorem


Z powyższej analizy wynika zatem, że najbezpieczniej i najłatwiej zainwestować w grunt rolny poniżej 1 ha, kupując go bezpośrednio.

 

Jak kształtują się ceny gruntów rolnych w poszczególnych województwach?

Dolnośląskie

40 683

Kujawsko-pomorskie

58 732

Lubelskie

39 616

Lubuskie

31 826

Łódzkie

43 782

Małopolskie

42 285

Mazowieckie

47 265

Opolskie

51 146

Podkarpackie

32 601

Podlaskie

52 812

Pomorskie

49 054

Śląskie

40 967

Świętokrzyskie

34 476

Warmińsko-mazurskie

48 853

Wielkopolskie

68 409

Zachodniopomorskie

35 917

POLSKA

47 510

 

Dane w tabeli to ceny zakupu/sprzedaży w 2. kwartale 2021 r. w złotych za hektar wg GUS. Wartości z poprzednich lat i kwartałów sprawdzisz tutaj: https://www.gov.pl/web/arimr/srednie-ceny-gruntow-wg-gus

Podsumowując: historycznie grunty rolne nie zawsze chroniły przed inflacją, choć w Polsce w ostatnich latach obserwujemy bardzo korzystną zależność. Choć inwestycja w ziemię podlega wielu ograniczeniom i wymaga więcej wysiłku, to charakteryzuje się mniejszym ryzykiem niż akcje i złoto (ryzyko mierzone odchyleniem standardowym).


Maria Turek

Absolwentka finansów i rachunkowości. Pasjonatka inwestowania fundamentalnego oraz algorytmicznego. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk