• Odbierz prezent
“Nie wierzę, że Fed będzie walczył z inflacją” - Peter Schiff dla XTB
fot. freepik.com

Jak wynika z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 5,9% w ujęciu rocznym. Jeszcze mniej powodów do zadowolenia mają producenci, gdyż wrześniowa dynamika cen produkcji sprzedanej w przemyśle wzrosła do 10,2%! Tak wysokich odczytów PPI nie obserwowaliśmy w Polsce od lat 90 ubiegłego wieku - komentuje sytuację dr Przemysław Kwiecień, który o inflacji rozmawiał z amerykańskim ekonomistą i prezesem Euro Pacific Capital, Peterem Schiffem.

 

“Nie wierzę, że Fed będzie walczył z inflacją” -Peter Schiff dla XTB - 1

 

Widmo stagflacji w Stanach Zjednoczonych powraca

Ostatnia, niespodziewana podwyżka stóp procentowych Narodowego Banku Polski potwierdziła jedynie starą maksymę “nigdy nie mów nigdy”, jednak eksperci pozostają zgodni - Fed nie podniesie stóp procentowych w USA przynajmniej do 2023 roku. Nieco odmienne zdanie na ten temat prezentuje gość specjalny tegorocznej edycji XTB Investing Masterclass - Peter Schiff. W rozmowie z dr Przemysławem Kwietniem stwierdza on bowiem, iż nawet jeśli Fed podniesie stopy procentowe, to nie będzie to pozytywne dla rynku.

Uważam, że pomysł jakoby Fed miał zacząć zmniejszać swój bilans to fantazja (...). Zaczęli zmniejszać bilans, kiedy ten wynosił 4,5 biliona i zmniejszyli go do niecałych 4 bilionów, a teraz jest to 8 bilionów - jaką różnicę zrobiło to poprzednie zmniejszenie? (...) Nigdy nie mogą sobie pozwolić zatrzymać tej polityki monetarnej - jesteśmy uzależnieni od tej monetarnej heroiny i kiedy tylko Rezerwa Federalna próbuje zmniejszyć dawkę, gospodarka wpada w “syndrom odstawienny” (...) w tym momencie wszyscy potrzebują więcej “narkotyków” - stwierdza Peter Schiff.

Ekonomista, który już raz zdołał przewidzieć kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku przekonuje, że obecna sytuacja za oceanem przypomina mu lata 70-te XX wieku

Zasiadający wówczas na fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych Richard Nixon decyduje się zawieszenie wymienialności dolara na złoto, rozpoczynając okres wielkich zmian, który przez ekonomistów zostanie nazwany “Szokiem Nixona”. Rosnąca inflacja wynikająca z szoków podażowych oraz niewielki wzrost gospodarczy doprowadziły do stagflacji.

Zapytany o swoje prognozy dotyczące Fed, Peter Schiff odpowiada:

Nie wierzę, że Fed będzie walczył z inflacją, (...) nawet jeśli by próbował, to przegra, myślę, że po prostu się podda. Znany ze swojego przywiązania do metali szlachetnych finansista dodaje: myślę, że za 10 lat od teraz, amerykański rynek akcji będzie znacznie niżej w stosunku do złota niż jest dzisiaj - niezależnie od tego ile wyniesie cena wyrażona w dolarach. Jeśli spróbujesz wycenić go w złocie, rynek będzie znacznie niżej niż jest dzisiaj.

  • Czy złoto jest receptą na postępujący wzrost cen w gospodarce?
  • Jak zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny i czy warto ująć w nim Bitcoina i inne kryptowaluty?

To tylko niektóre pytania, jakie padną w trakcie rozmowy dr Przemysława Kwietnia z Peterem Schiffem w trakcie konferencji XTB Investing Masterclass. Debata ekonomistów będzie w całości tłumaczona na język polski.

 

Weź udział w konferencji

 

XTB Investing Masterclass Online już w piątek, 22 października!

VI edycja XTB Investing Masterclass - Największej Bezpłatnej Konferencji Online dla Inwestorów rozpocznie się już w ten piątek, 22 października. Na uczestników czekają aż dwa bloki tematyczne oraz 21 ekspertów rynkowych z solidną dawką wiedzy dla wszystkich - niezależnie od stażu czy stylu inwestowania.

Wśród zaproszonych ekspertów znajdują się m.in.

  • prof. Witold Orłowski - główny doradca ekonomiczny PwC
  • dr hab. Krzysztof Piech - członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Dyrektor Centrum Technologii Blockchain
  • Wojciech Białek - ekonomista, główny analityk CDM Pekao w latach 2009 - 2018
  • Mieczysław Siudek - trader obecny na rynku od 23 lat.

Pełną agendę konferencji można znaleźć na stronie wydarzenia. Wirtualna forma XTB Investing Masterclass pozwala na udział z każdego miejsca na świecie, dlatego warto zarejestrować się już dziś.

 

 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk