• Odbierz prezent
Nie widać nadziei na odbicie - kolejny słaby tydzień na polskiej giełdzie

Na światowych giełdach wciąż nie widać ożywienia wśród inwestorów. Negatywnie odbija się to na polskim rynku. Po raz kolejny szeroki indeks giełdy zalicza spadek. Szczególnie słabo zaprezentowały się takie sektory jak chemia, budownictwo i wydobycie. Lepiej wypadły spółki paliwowe, banki i sektor mediów.

 

Piątkowa sesja znów zabija nadzieje na odbicie

Indeks WIG poruszał się dziś prawie przez cały dzień blisko poziomu czwartkowego zamknięcia. Sytuację zmieniły nieco nastroje na amerykańskich giełdach. Lepsze od oczekiwań dane dotyczące wzrostu gospodarczego sprawiły, że coraz bardziej realny staje się scenariusz szybszych podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych. Jest on niekorzystny dla giełdy, co pokazały spadki na początku sesji na Wall Street. Przeniosły się one również na polski rynek i WIG ostatecznie zakończył piątkową sesję ze stratą 0,10%.

Spadki były widocznie głównie wśród dużych spółek  - indeks WIG20 stracił dziś 0,30%. Wyraźne wzrosty zaliczyły tylko Orange Polska (+2,52%) i PGE (+1,27%). Największe spadki obserwowaliśmy z kolei w przypadku Tauronu (-2,89%) i Eurocashu (-1,28%).

Dużo lepiej spisały się średnie spółki. Indeks mWIG40 zyskał 0,28%, pomimo tego, że akcje wchodzącej w skład tego indeksu spółki GetBack wciąż pikują i dziś zanotowały spadek o 17,04%. Jeszcze lepiej wypadły małe spółki, gdyż indeks sWIG80 zyskał 0,49%.

 

W przekroju sektorowym zdecydowanie najgorzej wypadły dziś spółki budowlane. Indeks Wig-BUDOW spadł o 2,32%. Największy wpływ na to miał Budimex, czyli lider tego sektora. Akcje spółki spadły dziś o 6,87% po tym jak spółka opublikowała rozczarowujące wyniki finansowe. Pozostałe z tracących indeksów nie spadały znacząco. 6 z 14 indeksów sektorowych, którym udało się zakończyć sesję na plusie zyskiwały niewiele. Najlepiej wypadły sektory mediów i nieruchomości – indeks WIG-MEDIA zyskał 0,83%, a WIG-NRCHOM 0,66%.

W ujęciu całego parkietu sytuacja była dość wyrównana, ale nieznacznie przeważał kolor zielony. Na plusie piątkową sesję  zakończyły 143 spółki (34%, łącznie z rynkiem NewConnect), a na minusie 136 (32%).

 

wig

 

Kolejny tydzień ze spadkami

Warszawska giełda zalicza drugi z rzędu spadkowy tydzień i coraz bardziej realnym scenariuszem w takich warunkach jest kontynuacja średnioterminowego trendu spadkowego. Szczególnie słabo wyglądała pierwsza część tygodnia, z bardzo mocnymi spadkami we wtorek. Wczorajsze wzrosty, napędzane przez duże spółki, dawały nadzieję na odbicie, jednak dopóki na giełdy w innych częściach świata, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych, nie wróci optymizm, to trudno liczyć na odbicie polskiego rynku.

W tym tygodniu indeks WIG stracił 0,96% i powrócił poniżej poziomu 60 tys. punktów. Najgorzej radziły sobie w tym okresie średnie spółki, gdyż indeks mWIG40 spadł o 1,36%. Słabo wypadły również duże spółki, które piątkową sesją roztrwoniły część czwartkowych wzrostów. Ostatecznie indeks WIG20 stracił w tym tygodniu 0,95% i podobnie jak WIG spadł poniżej psychologicznego poziomu (2,3 tys. punktów). Najlepiej w trudnych warunkach radziły sobie małe spółki, które poprzedni tydzień miały bardzo nieudany – indeks sWIG80 przez ostatnie 5 sesji stracił 0,56%.

 

WIG20 – spółki paliwowe i banki ratują honor blue chipów

Wśród blue chipów niewiele mamy spółek, które zaliczą ten tydzień do udanych. Wzrosty zdołało odnotował tylko 5 z 20 spółek indeksu, w tym 3 spółki paliwowe i 2 banki. Na przestrzeni ostatnich 5 dni najmocniej rosły akcje PKN Orlen (+2,23%). Na drugim miejscu uplasowała się inna spółka paliwowa – PGNiG (+1,66%). Na trzecim miejscu mamy z kolei największą spółkę giełdy, czyli PKO BP (+1,40%). Zdecydowanie najsłabiej na przestrzeni tego tygodnia wypada Orange Polska (-6,22%), który dzisiejszą dobrą sesją zdołał nieco poprawić swoją sytuację. Mocno spadały również notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej (-5,31%) i Energi (-4,95%).

 

wig20

 

Tylko media i paliwa na plusie

W zasadzie tylko 2 sektory w tym tygodniu dały zarobić inwestorom na rynku akcji. Najlepiej wypadł sektor mediów, który jest jednak mało istotny pod względem kapitalizacji i mniej płynny niż inne sektory – WIG-MEDIA zyskał 5,07%, głównie dzięki mocnym wzrostom Agory (+10,95%). Drugi z 14 indeksów sektorowych, który odnotował w tym tygodniu wzrost to WIG-PALIWA (+1,92%). Cała trójka liderów tego sektora z indeksu WIG20 odnotowała w tym tygodniu wzrost, co w oczywisty sposób musiało odbić się na wynikach indeksu. Sektor paliwowy jest jednym z ważniejszych sektorów GPW. Zdecydowanie najgorzej w tym tygodniu prezentowały się spółki chemiczne. Indeks WIG-CHEMIA stracił aż 6,17%. Tu z kolei zawiodła mająca ponad połowę udziału w indeksie Grupa Azoty, której akcje spały o 10,95%. Drugi najgorszy sektor to budownictwo, które zaliczyło szczególnie słabą piątkową sesję. Na przestrzeni całego tygodnia indeks WIG-BUDOW spadł o 4,16%. Spore spadki zaliczył też jeden z najważniejszych sektorów giełdy, czyli wydobycie. WIG-GORNIC stracił 3,82%, przez mocno tracące KGHM i JSW.

 

gpw


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk