• Odbierz prezent
gry spółki gamingowe GPW New Connect

W 2018 r. wiele spółek gamingowych może pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi. Oprócz superprodukcji na PC i konsole, dynamicznie rozwija się także rynek gier mobilnych. W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych spółek z branży gier. Jak sobie radzą? Czy uda im się powtórzyć sukces CD Projekt?

 

Spółki gamingowe na głównym parkiecie GPW

Wśród największych spółek gamingowych największą popularnością cieszy się CD Projekt, która jako pierwsza spółka z tej branży znalazła się w WIG20. Przedstawione 22 marca wyniki spółki za 2017 r. były wprawdzie gorsze niż w zeszłym roku, ale i tak lepsze od oczekiwań rynku. Przychody ze sprzedaży wyniosły 463,18 mln zł, a zysk netto 200,27 mln zł. 22 marca na konferencji spółka pochwaliła się sprzedażą 3 gier z serii „Wiedźmin” przekraczającą 33 mln sztuk. Miłośnicy gier już cieszą się na nowe projekty: „Cyberpunk 2077” i „Gwint”, a akcjonariusze liczą na zyski. CD Projekt jest niekwestionowanym liderem w tej branży, ale na warszawskiej giełdzie jest też kilka innych spółek, które mogą mieć przed sobą ciekawe perspektywy.

 

Docenianą ostatnimi czasy przez rynek spółką z branży gier jest 11 bit studios. Dzięki grze „This War of Mine” z 2014 r. akcje spółki podrożały od tego czasu o ponad 1500%.

 

FXMAG akcje nie tylko cd projekt – spółki gamingowe podbijają warszawską giełdę gpw newconnect ci games cherrypick games spółki gamingowe cd projekt 11 bit studios playway 1

Wykres 11 bit studio - interwał miesięczny

Rynek z niecierpliwością oczekuje na nową grę „Frostpunk”, której premiera jest zaplanowana na 24 kwietnia 2018 r. Perspektywy dla dalszego rozwoju spółki widzą także analitycy, którzy wydają pozytywne rekomendacje

 

PlayWay to kolejna spółka, która cieszy się pozytywnymi rekomendacjami analityków. Zadebiutowała na GPW w październiku 2016 r. spadkiem ceny akcji. W ciągu 2017 r. akcje PlayWay podrożały jednak o 19%.

 

FXMAG akcje nie tylko cd projekt – spółki gamingowe podbijają warszawską giełdę gpw newconnect ci games cherrypick games spółki gamingowe cd projekt 11 bit studios playway 2

Wykres PlayWay - interwał tygodniowy

Strategia spółki zakłada opracowanie i wydanie jak największej ilości gier z nadzieją na to, że część z nich okaże się prawdziwym hitem. Spółka ma w swoim dorobku już ponad 40 gier i planuje kolejne. Zapowiedziała premiery 10 gier w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Gracze szczególnie oczekują na „Agony” – horror o ucieczce z piekła.

 

Mniejszym powodzeniem wśród inwestorów cieszy się CI Games – spółka notowana na GPW od 2007 r. Po nieudanym debiucie gry „Sniper” w 2016 r. firma zmieniła swoją strategię. Zrezygnowała z wysokobudżetowych  produkcji na rzecz gier pochłaniających mniej kapitału. Obecnie spółka może pochwalić się sprzedażą gry „Sniper Ghost Warrior 3” w nakładzie ponad 1 mln sztuk, z czego przychody wstępnie szacuje na 100,5 mln zł. Spółka zakończyła 2016 r. stratą w wysokości 16,2 mln zł. Pierwszy kwartał 2017 r. również był niekorzystny dla spółki i zamknął się stratą w wysokości 6,44 mln zł, jednak dwa kolejne przyniosły zyski. W II kwartale 2017 r. zysk netto wyniósł 8,71 mln zł, a w III kwartale 5,75 mln zł.

 

FXMAG akcje nie tylko cd projekt – spółki gamingowe podbijają warszawską giełdę gpw newconnect ci games cherrypick games spółki gamingowe cd projekt 11 bit studios playway 3

 Wykres CI Games - interwał miesięczny

 

Perełki na New Connect

Wśród spółek na New Connect największą kapitalizacją, wynoszącą ponad 100 mln, może pochwalić się T-Bull. Spółka ta zadebiutowała w listopadzie 2016 r. wzrostem ceny akcji o 50%. Obecnie cena akcji wynosi około 95 zł.

 

FXMAG akcje nie tylko cd projekt – spółki gamingowe podbijają warszawską giełdę gpw newconnect ci games cherrypick games spółki gamingowe cd projekt 11 bit studios playway 4

Wykres T-Bull - interwał tygodniowy

21 marca spółka pokazała wyniki za 2017 r. Zysk netto wzrósł z 4,99 mln zł w 2016 r. do 5,1 mln zł w 2017 r.

Spółka specjalizuje się w grach wyścigowych na urządzenia mobilne. 14 lutego udostępniła nową grę „Nitro Racing GO”, gdzie gracz może wcielić się w rolę managera wyścigów samochodowych w egzotycznej scenerii Dubaju. Produkty spółki cieszą się dużym zainteresowaniem także za granicą, głównie w Azji. Łączna liczba pobranych gier wyniosła ponad 308 mln.

 

Największym natomiast wzrostem przychodów i zysków może pochwalić się Cherrypick Games. 16 marca spółka przedstawiła wyniki za 2017 r. Przychody wzrosły z 863 tys. zł w 2016 r. do 15,7 mln w 2017 r. Zysk netto wzrósł od 17 tys. zł do 4,3 mln zł.

Spółka zadebiutowała na NC w listopadzie 2017 r. Cena akcji wzrosła od 60 zł w ofercie publicznej do ponad 100 zł obecnie.

FXMAG akcje nie tylko cd projekt – spółki gamingowe podbijają warszawską giełdę gpw newconnect ci games cherrypick games spółki gamingowe cd projekt 11 bit studios playway 5

Wykres Cherrypick Games - interwał dzienny

Gry spółki trafiają na platformę Google Play i Amazon Appstore. Szczególnym zainteresowaniem graczy cieszy się gra „My Hospital”, którą pobrano ponad 7 mln razy.

 

Spółka Bloober Team debiutowała na NC w 2011 r. po cenie 26 zł za akcję. Od 2014 r. cena akcji spółki zaczęła systematycznie rosnąć, osiągając na początku 2017 r. maksimum 124 zł. Obecna cena akcji to około 50 zł. W 2016 r. zysk netto spółki wyniósł 7,7 mln zł. W 2017 r. obniżył się natomiast do 1,5 mln zł.

 

FXMAG akcje nie tylko cd projekt – spółki gamingowe podbijają warszawską giełdę gpw newconnect ci games cherrypick games spółki gamingowe cd projekt 11 bit studios playway 6

Wykres Boober Team - interwał miesięczny

Bloober Team swoją karierę rozpoczęła od niepowodzenia gry „Basement Crawl” wydanej na PS4. Obecnie jednak spółka stała się uznanym producentem gier utrzymanych w konwencji horrorów psychologicznych. Ulubionymi przez graczy produktami firmy są gry „Observer” i „Layers of Fear”. Obecnie Bloober Team pracuje nad nowymi projektami: „Scopophobia” i „Medium”. Na początku marca spółka podpisała umowę z amerykańskim wydawcą gier video Gun Media na produkcję i wydanie wspólnego projektu.

 

Kto oczekuje na debiut?

7Levels jest producentem gier na konsole Nintendo. Najnowszym produktem spółki jest „Castle of Heart”. 23 marca odbyła się premiera tej gry na platformie Nintendo Switch. Gra ukaże się na terenie Europy, USA, Kanady, Meksyku Australii, a także na rynku azjatyckim. Spółka jest obecnie w trakcie procedury dopuszczenia i wprowadzenia akcji do obrotu na rynku New Connect. Cena emisyjna akcji to 60 zł. W chwili obecnej trwa oczekiwanie na debiut.

 

Na debiut na New Connect oczekuje również The Dust. Cena emisyjna akcji wyniosła 12 zł. Spółka jest deweloperem gier mobilnych w dwóch modelach: free-to-play i advergaming (gry reklamowe na zlecenie klientów korporacyjnych). Zasłynęła z gry „Kapsel” na zlecenie firmy Tymbark. 14 lutego spółka poinformowała o premierze gry „Cyber Strike”. 15 marca opublikowała wyniki za 2017 r. Przychody ze sprzedaży wzrosły z 311,7 tys. zł w 2016 r. do 665,5 tys. zł w 2017 r. Zysk netto wzrósł z 72,6 tys. zł w 2016 r. do 230,8 tys. zł w 2017 r. Taki wzrost przychodów i zysków świadczy o dużym potencjale tej spółki.

 

Polskie spółki gamingowe cieszą się dużą popularnością i uznaniem, zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych graczy. Zdobywają nowe rynki. Czas pokaże, czy zdobędą również zainteresowanie inwestorów, podobnie jak CD Projekt.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk