• Odbierz prezent
Nie taki Brexit straszny
Z artykułu dowiesz się:

-dlaczego Brexit do tej pory nie wywołał recesji w Wielkiej Brytanii

Bank Anglii stwierdził, że jak dotąd nie odnotował wyraźnego spowolnienia gospodarczego związanego z zeszło miesięczną decyzją dotyczącą Brexitu, jednakże pojawiły się pierwsze problemy – wstrzymanie niektórych inwestycji oraz zatrudnienia.

 

Agenci BOE pracujący w terenie, zbierają wywiad pośród przedsiębiorstw, wszyscy zgodnie stwierdzają, że niepewność znacząco wzrosła, jednak póki co nie widać żeby konsumenci wydawali mniej pieniędzy.

W zeszłym tygodniu bank zaskoczył wszystkich decyzją o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (wszyscy spodziewali się obniżenia poziomu), jednakże większość członków komisji stwierdziła, że jest gotowa wprowadzić odpowiednie narzędzia stymulujące gospodarkę już na sierpniowym posiedzeniu. Na początku miesiąca Bank Anglii oczekiwał znacznego spowolnienia gospodarczego związanego z opuszczeniem Unii Europejskiej, a we wtorek MFW oficjalnie obniżyło prognozy dla wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii za 2017 rok z 2.2% do 1.3%.

„Większość z przepytanych przedsiębiorstw nie oczekuje nagłego załamania, które wpłynęłoby na ich plany inwestycyjne lub zatrudnienie w firmie. Jedna trzecia natomiast spodziewa się, że skutki Brexitu dadzą się odczuć w przeciągu kolejnych 12 miesięcy” twierdzi BOE. „Jak dotąd nie było jasnych oznak spowolnienia” dodaje.

Według szacunków Banku Anglii, przed 23 czerwca gospodarka rosła mniej więcej w tempie wieloletniej średniej, dzisiejsze dane z rynku pracy pokazały, że bezrobocie spadło do najniższego poziomu od 2005 roku (4.9%).

 

Brak zmian?

Nieobecność wielkiego szoku gospodarczego jaki zapowiadało BOE w swoim raporcie, kontrastuje z ankietą przeprowadzoną pośród gospodarstw domowych, które w największej mierze obawiały się Brexitu.

Z drugiej strony 4 na 5 CFO dużych brytyjskich przedsiębiorstw planuje zmniejszyć inwestycje w kolejnych miesiącach ze względu na złe sentymenty w biznesie, które są najgorsze od 2008 roku.

Także raport BOE wskazuje na podobne posunięcia, niektóre firmy zagraniczne wycofują się z inwestycji.

„Wiele firm rozważa inną lokalizację na kontynencie dla swoich biznesów, znaczna liczba dużych przedsiębiorstw przewiduje zwiększenie budżetu inwestycji na kontynencie kosztem tych w Wielkiej Brytanii” komentuje główny ekonomista BOE Andy Haldane.


Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk