• Odbierz prezent
Nie możesz mniej zarobić – płaca minimalna 2021. Noworoczny prezent od rządu

Warto pamiętać, że od 1 stycznia wzrośnie płaca minimalna. Jak wyglądają szczegóły?

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu płaca minimalna od 1 stycznia 2021 r. wzrośnie o 200 zł brutto. Na umowie o pracę na pełen etat najniższe wynagrodzenie wyniesie 2800 zł brutto, a więc 2061,67 zł netto. Jest to wzrost o 7,7% w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w 2020 r. Planowana kwota stanowi 53,2% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę w 2021 r.

Wzrosną również wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Stawka godzinowa wzrośnie o 1,30 zł i wyniesie 18,30 zł brutto. W zależności od rodzaju umowy i dodatkowych czynników, stawki netto w przypadku umów cywilnoprawnych mogą kształtować się w przedziale od nieco ponad 12 zł (w przypadku w pełni oskładkowanej umowy-zlecenia z jednym pracodawcą) do około 16 zł (w przypadku umów nieoskładkowanych).

Warto wspomnieć, że w 2020 r. minimalne wynagrodzenie miesięczne w przypadku umów o pracę wynosiło 2600 zł brutto, a stawka godzinowa w przypadku umów cywilnoprawnych 17 zł brutto.

Warto również pamiętać, że wraz ze wzrostem płacy minimalnej o blisko 8% wzrosną również premie i dodatki (np. za pracę w nocy). Wzrost obejmie również składki początkujących przedsiębiorców.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk